Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Jak chronić ludzi i dbać o populacje dzikich drapieżników na Podkarpaciu

Data publikacji: 9 lipca 2024Bezpieczeństwo mieszkańców w związku z rosnącą populacją niedźwiedzi i wilków były głównymi tematami rozmów wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały z II wicewojewodą podkarpackim Tomaszem Lorencem.

Rozmowy wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały z II wicewojewodą podkarpackim Tomaszem Lorencem.

Spotkanie, w którym uczestniczył także Krzysztof Kosiński, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa PUW miało na celu opracowanie skutecznych metod zarządzania populacjami niedźwiedzi i wilków, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców oraz ochronić lokalną przyrodę. Zmiany legislacyjne będą wymagały szerokich konsultacji m.in. w zakresie skutecznego odstraszania dzikich drapieżników.

– Potrzebujemy godzić ludzkie bezpieczeństwo z ochroną dzikiej przyrody. Cieszę się, że prowadzimy dialog w tej sprawie z lokalnym samorządem – mówił wiceminister Mikołaj Dorożała.

Propozycje działań przedstawionych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska obejmują:

  • wdrożenie systemu monitorowania i odstraszania niedźwiedzi,
  • zabezpieczanie przed szkodami oraz wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki i niedźwiedzie,
  • konieczność dokładnego określenia liczebności populacji wilków i niedźwiedzi.