Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów – relacja na żywo

Data publikacji: 10 grudnia 202110 grudnia 2021 r. godz. 13.00 w formie hybrydowej odbędzie się Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów.

Wydarzenie to będzie transmitowane na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie https://rzeszow.uw.gov.pl/ oraz na profilu  YouTube i FB  https://www.facebook.com/puwrzeszow/

Transmisja rozpocznie się o godz. 13:00

Organizatorami Kongresu są wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko oraz dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie Jerzy Guniewski.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują:

  1. Telewizja Polska S.A. Oddział w Rzeszowie
  2. Polskie Radio Rzeszów

W programie:

  • przedstawienie sylwetek pochodzących z Podkarpacia ofiar stanu wojennego i wręczenie przedstawicielom ich rodzin pamiątkowych monet NBP,
  • prezentacja filmów TVP Rzeszów z cyklu „Twarze Wolności”,
  • spektakl w reż. Przemysława Tejkowskiego pt. „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”. Występują: Adrianna Kieś, Przemysław Tejkowski.

IV Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów jest wyjątkową formą pamięci o wszystkich, którzy włączyli się w sposób szczególny w trudną drogę tworzenia niezawisłej Rzeczypospolitej. Celem wydarzenia jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej oraz wzbogacenie wiedzy na temat polskiej historii i narodowych wartości.

Obchodząc Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, składamy hołd walczącym w sprawie polskiej wolności, swobód narodowych i obywatelskich. Pamiętamy też, że tragiczny bilans stanu wojennego i innych wydarzeń grudniowych tamtego czasu, to prawie 100 ofiar śmiertelnych, blisko 10 tysięcy internowanych i uwięzionych, zwolnionych z pracy, zmuszonych do emigracji i w inny sposób szykanowanych. Pamiętając o poświęceniu i krwi przelanej za Ojczyznę, chcemy oddać hołd wszystkim Bohaterom. Dzięki ich postawie Naród Polski wyszedł zwycięsko z niejednej dziejowej próby. Odzyskanie Niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach polskich rodzin o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej.

Kongres jest organizowany w ramach projektu „Wolna Niepodległa”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, Priorytet 2, Schemat 2C.