Do I etapu konkursu mogły przystąpić sołectwa z terenu województwa podkarpackiego, które w latach 2010-2024 realizowały projekty finansowane ze środków Funduszu Sołeckiego lub w których Fundusz Sołecki stanowił wkład własny. Zwycięzca został nominowany do II etapu konkursu ogólnopolskiego, organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Nagrodzonym i wyróżnionym sołectwom gratulowała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
– Każda z tych inicjatyw pokazuje, jak wielki potencjał tkwi w lokalnych społecznościach. Dzięki Funduszowi Sołeckiemu możecie Państwo realizować pomysły, które wynikają z realnych potrzeb mieszkańców – to jest właśnie siła samorządności i oddolnego działania. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom oraz wszystkim sołectwom, które wzięły udział w konkursie. Wasza praca i determinacja zasługują na najwyższe uznanie. Dziękuję za zaangażowanie i codzienną pracę dla dobra mieszkańców i naszych małych Ojczyzn – powiedziała wojewoda.
Podczas gali zostały zaprezentowane projekty laureatów:
I miejsce – projekt pt. „Zagospodarowanie terenu wokół Wiejskiego Domu Kultury w Wydrnej” (Sołectwo Wydrna w Gminie Dydnia);
II miejsce – projekt pt. „Odpust kultury Lasowiackiej w Porębach Dymarskich (Sołectwo Poręby Dymarskie w Gminie Cmolas);
III miejsce – projekt pt. „Budowa ogólnodostępnej eko-altany wyposażonej w elementy małej architektury oraz przyjazne przyrodzie zagospodarowanie przestrzeni” (Sołectwo Liszna w Gminie Sanok).
Podkarpackie sołectwa nagrodzone w konkursie – Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Celem konkursu jest aktywizacja społeczności wiejskiej na rzecz podejmowania inicjatyw, które służą wzmocnieniu wspólnoty i poprawie warunków życia na wsi oraz upowszechnieniu wiedzy i informacji na temat realizacji projektów sfinansowanych w ramach Funduszu Sołeckiego, prezentacji dobrych praktyk, wymianie doświadczeń oraz promocji wsi jako miejsca dobrego do życia i rozwoju społeczno-zawodowego.
Całość uświetnił występ Zespołu Tanecznego OK z Sołectwa Sonina (Gmina Łańcut), który został wsparty z Funduszu w ramach projektu pt. „Doposażenie Ośrodka Kultury i zakup strojów dla Zespołu Tanecznego OK w sołectwie Sonina”.
Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie.