Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Dodatkowe pieniądze na przewozy autobusowe na Podkarpaciu

Data publikacji: 28 lutego 20245,1 mln zł jest warta dodatkowa pula pieniędzy przyznana przez Ministra Infrastruktury na podkarpacki Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Pieniądze zostaną rozdysponowane na przewozy w drodze dodatkowego naboru.

5,1 mln zł jest warta dodatkowa pula pieniędzy przyznana przez Ministra Infrastruktury na podkarpacki Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych.

W ramach pierwszego naboru na 2024 rok dopłaty uzyskało początkowo 46 organizatorów transportu, a ich łączna wartość przekroczyła 65,3 mln zł.

– 30 stycznia złożyłam wniosek do Ministra Infrastruktury o przyznanie brakujących pieniędzy, tak aby wszyscy organizatorzy powiatowi mogli uzyskać wnioskowane dopłaty. Środki zostały przyznane a dopłaty otrzyma siedem powiatów. Sześć powiatów, które początkowo w ogóle nie uzyskały dofinansowania oraz uzupełniona zostanie wysokość dopłaty dla powiatu stalowowolskiego – informuje Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

W związku z pozyskaniem dodatkowych środków przez wojewodę, dopłaty otrzymają wszyscy organizatorzy, którzy złożyli wnioski: 3 związki powiatowo-gminne, 1 związek międzygminny, 41 gmin i 7 powiatów. Łączna kwota dofinansowania wynikająca z podpisanych umów wzrosła tym samym do 79 327 176,55 zł. Dofinansowanych zostanie łącznie 403 linie.

Kolejnych 5,1 mln przyznanych właśnie przez resort infrastruktury pozwoli jeszcze zwiększyć pulę na dofinansowanie przewozów. Nabór wniosków o te pieniądze rozpoczął się dzisiaj i potrwa do 19 marca.

– Beneficjentami naboru mogą być organizatorzy publicznego transportu zbiorowego – m.in. gminy, powiaty lub ich związki oraz województwo. Beneficjent może złożyć jeden wniosek na dowolną liczbę linii. Przedmiotem dofinansowania będą nowe linie komunikacyjne utworzone po wejściu w życie ustawy o FRPA, bądź linie które nie funkcjonowały na 3 miesiące przed wejściem tej ustawy. Dofinansowaniu nie podlega komunikacja miejska – wyjaśnia Monika Barszcz-Chodkowska, dyrektor wydziału infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru oraz wzór wniosku o objęcie dopłatą znajdują się pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/uw-podkarpacki/komunikat-wojewody-podkarpackiego-z-27-lutego-2024-r-dot-dodatkowego-naboru-wnioskow-o-objecie-w-roku-2024-doplata-do-przewozow-autobusowych-o-charakterze-uzytecznosci-publicznej