Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Dodatkowe fundusze na posiłki i rozwój czytelnictwa na Podkarpaciu

Data publikacji: 26 marca 2024Niemal 55 tysięcy osób, w tym około 25 tysięcy dzieci i młodzieży skorzysta z rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028. Dotacja wojewody podkarpackiego trafi do wszystkich 160 gmin. W sumie ponad 34 miliony złotych. 

Uczestnicy konferencji prasowej wojewody

Pieniądze z rządowego programu „Posiłek w domu i w szkole” dla wszystkich gmin

Istotnym elementem rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” jest zapewnienie dzieciom i młodzieży możliwości zjedzenia gorącego posiłku serwowanego w stołówce szkolnej. Wsparcie obejmuje jednak nie tylko młode osoby z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Program dofinansuje także posiłki dla osób starszych i niepełnosprawnych, które nie są w stanie same przygotować sobie codziennie gorącego dania. Posiłki z reguły zostaną bezpośrednio dostarczone do domu potrzebujących dorosłych, ale może być też taka sytuacja, że na terenie danej gminy przygotowane zostanie także miejsce, gdzie osoby samotne, starsze, niepełnosprawne będą dochodziły.  

– Pieniądze zostaną przeznaczone dla wszystkich 160 gmin na Podkarpaciu, bez wyjątku – podczas konferencji prasowej mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. – Pierwotne założenie tego programu było takie, żeby 60 procent stanowiła dotacja z budżetu państwa, a 40 wkład własny jednostki samorządu terytorialnego. Udało się nam zdobyć dodatkowe 6 mln zł na ten cel i dlatego  też zostanie zwiększony poziom dofinansowania do 72 procent.

Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie podaje, że całkowity koszt zadania, który oszacowano na podstawie zapotrzebowania  złożonego przez gminy to 51 mln zł. Dotacja wojewody dla 160 gmin regionu wynosi 34 039 290 zł. Przykładowo, dla miasta Rzeszowa – 1 612 200,200 zł.

Kryteria wsparcia? Dochód nieprzekraczający 1200 zł na osobę w przypadku rodziny i 1552 zł w przypadku osoby samotnej.

2 mln zł na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Z kolei ponad 2 miliony złotych przyznano w tym roku dla Podkarpacia na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Celem programu  jest wsparcie bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych w zakupie książek czy też wyposażenia w niezbędny sprzęt komputerowy, czytniki e-booków, regały, biurka, oświetlenie…

Odbiorcami w szczególności będą dzieci i młodzież. Z programu mogą skorzystać m.in. publiczne i niepubliczne przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe szkoły artystyczne, publiczne i niepubliczne biblioteki pedagogiczne.

– Na realizację programu w tym roku chcę przeznaczyć 2 088 097 mln zł –  mówiła w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. – Z pieniędzy skorzystają: 452 szkoły, placówki, biblioteki. W poniedziałek zatwierdziłam listę wszystkich szkół wraz z kwotami.

fot. Jerzy Żygadło/Podkarpacki Urząd Wojewódzki