Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Betlejemskie Światło Pokoju w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim

Data publikacji: 21 grudnia 2023Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Symboliczny ogień – na ręce wojewody Teresy Kubas-Hul - przekazali podkarpaccy harcerze.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul odbiera Betlejemskie Światełko Pokoju

Światło – przekazywane corocznie w ramach harcerskiej akcji – jest znakiem nadziei, pokoju i miłości. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Czyńmy pokój”.

– Pokój to nie tylko brak konfliktów zbrojnych, ale także harmonia wewnętrzna, w której jednostka odnajduje równowagę ze sobą i innymi ludźmi. Głęboka refleksja nad tym, czym jest pokój, prowadzi nas do przemyśleń na temat tego, jak ważna jest miłość w relacjach międzyludzkich i jak powinniśmy nią kierować się w codziennym życiu – podkreślają harcerze.

Odbierając symboliczny płomień, wojewoda przekazała życzenia zdrowych, spokojnych i pełnych ciepła Świąt Bożego Narodzenia.

***

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku wybrane dziecko odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Austrii ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce.