Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Bądź bezpieczny podczas burzy

Data publikacji: 21 czerwca 2024Jak zachować się podczas burz, gdy jesteśmy na otwartej przestrzeni, nad wodą, w samochodzie, w domu? Oto kilka użytecznych wskazówek, które opracowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Grafika dotycząca zachowania się podczas burzy.

Jeżeli zauważymy, że chmury zaczynają się piętrzyć i mają ciemną podstawę, to sygnał, że pojawiło się ryzyko rozwoju chmur burzowych. W takiej sytuacji należy uważnie obserwować sytuację, żeby odpowiednio wcześnie znaleźć bezpieczne schronienie.

Aby określić, jak daleko od nas znajduje się burza, należy wziąć pod uwagę czas od momentu pojawienia się pioruna do grzmotu, który słyszymy. Każda sekunda to około 340 metrów, gdyż z taką prędkością rozchodzi się dźwięk (340m/s).

Jeżeli usłyszymy grzmot po około 3 sekundach, to znaczy, że burza jest naprawdę blisko (ok. 1 km). Względnie bezpieczni możemy czuć się, jeżeli od ostatniego błysku lub grzmotu minęło 30 minut.

Podczas burzy:

  • Jak najszybciej znajdź bezpieczne schronienie.
  • Pamiętaj, aby nie chować się pod drzewami. Narażasz się bowiem na niebezpieczeństwo, ponieważ są one łatwym celem dla wyładowań. Znajdując się w pobliżu drzew – ryzykujesz porażenie piorunem. 
  • Unikaj dotykania metalowych przedmiotów oraz przebywania w ich pobliżu. Przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny.
  • Pozostań w samochodzie (jeżeli jesteś akurat w podróży). Auto stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Metalowa karoseria tworzy tak zwaną klatkę Faradaya. Prąd elektryczny przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a pole elektryczne nie przenika do wnętrza pojazdu.
  • Nie dotykaj zwisających przewodów elektrycznych. Jeżeli takie zauważysz – powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem nie podchodź do nich.
  • Jeżeli nie masz bezpiecznego schronienia – znajdź, o ile to możliwe, obniżenie terenu (staraj się nie być najwyższym punktem) i kucnij (nie siadaj i nie kładź się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami.
  • Jeśli niesiesz parasol lub z plecaka wystają ci np. kijki trekkingowe, jesteś bardziej narażony na porażenie. Kiedy kucniesz – kijki i parasol połóż płasko na ziemi. Podobnie z rowerem – połóż go, najlepiej około 3 metrów od siebie.
  • Nie biegaj. Bieganie wymaga stawiania dużych kroków, co powiększa napięcie krokowe w razie bardzo bliskiego uderzenia pioruna, a tym samym zwiększa ryzyko porażenia.
  • Jeżeli przemieszczasz się w grupie, rozproszcie się.
  • Woda jest bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym, dlatego przebywanie w niej podczas burzy związane jest z ogromnym ryzykiem porażenia piorunem.
  • Jeżeli pływasz, natychmiast wyjdź na brzeg, oddal się od wody i znajdź bezpieczne schronienie.
  • Jeżeli znajdujesz się na łodzi, jak najszybciej przycumuj do brzegu. Oprócz ryzyka uderzenia pioruna, istnieje niebezpieczeństwo powstania szkwału.
  • Wędkując, zwiń wędki i połóż się na ziemi. Nie wolno ich stawiać na sztorc, gdyż włókno węglowe jest bardzo dobrym przewodnikiem.
  • Burza w górach jest szczególnie niebezpieczna. Uderzenia pioruna zdarzają nie tylko na szczytach. Gdy zauważysz oznaki zbliżającej się burzy, jak najszybciej zejdź najbliższym szlakiem z grani lub ze szczytu w dolinę.
  • Nie chowaj się do mokrych żlebów lub pod skalne okapy, ani nie opieraj się o skałę. Usiądź na plecaku i podkurczając nogi, zwiń się „w kłębek”.
  • Jeśli burza zastanie cię w domu, zamknij drzwi i okna, odłącz od sieci urządzenia elektryczne i elektroniczne (sprzęt RTV, komputery, suszarki do włosów, miksery, ładowarki do telefonów itp.) – korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem ciała oraz uszkodzeniem sprzętu podczas tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną.
  • Przygotuj latarkę z bateriami lub inne alternatywne źródło światła, na wypadek przerw w dostawie prądu.
  • Zabezpiecz wszystkie luźne przedmioty na zewnątrz (np. krzesła i parasole ogrodowe), usuń z balkonów i parapetów doniczki.
  • Jeśli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – natychmiast wyłącz elektryczność (jeżeli wcześniej tego nie zrobiłeś) i gaz oraz natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Więcej na stronie:

https://www.gov.pl/web/rcb/burza—badz-bezpieczny