Dziś w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie zostały podpisane umowy z organizacjami zajmującymi się ratownictwem wodnym.
W wyniku przeprowadzonego otwartego konkursu ofert na realizację zadań z zakresu ratownictwa wodnego wsparcie w postaci dotacji celowych uzyskały:
- Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Krośnie – 150 tys. zł,
- Rejonowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Tarnobrzegu – 100 tys. zł,
- Rzeszowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – 50 tys. zł.
Pieniądze zostaną wykorzystane na zapewnienie dyżurnej służby ratowniczej i patrolowej oraz logistyczne wsparcie działań ratowniczych na najważniejszych akwenach wodnych w regionie: Jeziorze Solińskim, Jeziorze Tarnobrzeskim i Zalewie Rzeszowskim.
W ubiegłym roku na realizację tego zadania przeznaczonych zostało 220 tys. zł.
Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców regionu oraz turystów korzystających z różnych form wypoczynku na wodzie i uprawiających sporty wodne należy w okresie letniego sezonu wypoczynkowego do najważniejszych zadań organów i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne.
– Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów jest naszym priorytetem. Zwiększenie środków na ratownictwo wodne pozwoli wzmocnić działania prewencyjne i ratownicze, a tym samym jeszcze skuteczniej chronić życie i zdrowie osób korzystających z wypoczynku nad wodą podkreśla Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
Skalę wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwem na obszarach wodnych zwiększa rosnąca z każdym rokiem liczba turystów odwiedzających nasz region, w tym największe atrakcje turystyczne, do których należy Jezioro Solińskie i Jezioro Tarnobrzeskie.
Fot. Jerzy Żygadło, PUW Rzeszów.




