Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

105 lat Polskiego Czerwonego Krzyża – rzeszowski jubileusz

Data publikacji: 22 marca 2024Polski Czerwony Krzyż obchodzi jubileusz 105-lecia. To szczególna okazja do podziękowania zasłużonymi dawcom krwi i osobom, które na przestrzeni lat swoją działalnością wspierały organizację.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podczas przemówienia

Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Rzeszowie wraz z Zarządem Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK zorganizował uroczystość, podczas której zostały wręczone odznaczenia państwowe – Krzyże Zasługi oraz odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Podsumowano także działalność rzeszowskiego oddziału PCK i jego nieoceniony wkład w pomoc humanitarną.

We wczorajszym wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, która podkreśliła, że Polski Czerwony Krzyż stanowi symbol nadziei, pomocy i altruizmu.

– Dziękuję każdemu wolontariuszowi, pracownikowi i darczyńcy – wszystkim, którzy na przestrzeni tylu lat nieśli dobro i bezinteresowną pomoc. Państwa praca stanowi fundament,       na którym Polski Czerwony Krzyż kształtuje swoją tożsamość i misję. Minęło sto pięć lat, ale idea, która przyświecała założycielom PCK, pozostaje nadal żywa i aktualna. Niech ten jubileusz  przypomina o sile ludzkiego ducha i konieczności działania na rzecz dobra wspólnego – mówiła wojewoda.

***

Polski Czerwony Krzyż powstał 18 stycznia 1919 roku w Warszawie, dwa miesiące po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Od początku swego istnienia głęboko związany z historią Polski. Był obecny przy najważniejszych dziejowych wydarzeniach takich jak: konflikt zbrojny 1920 roku, przewrót majowy 1926, wielkie katastrofy naturalne II RP, kampania wrześniowa 1939 roku, ekshumacja grobów katyńskich, Powstanie Warszawskie, odbudowa Polski po wojnie, przemiany 1989, powódź stulecia w 1997 roku, pandemia Covid19, konflikt w Ukrainie.

Dzisiaj jako najstarsza organizacja humanitarna w Polsce Czerwony Krzyż ma bogate tradycje, a przy tym jest nowoczesny i śmiało patrzy w przyszłość. Obecna Strategia 2030 opiera się na 3 filarach działań: gotowości do działania w czasach kryzysu, działań na rzecz zdrowia i profilaktyki oraz aktywizacji społeczeństwa i niwelowanie nierówności społecznych. Misją PCK pozostaje zapobieganie i pomniejszanie ludzkiego cierpienia oraz ochrona godności człowieka, bez jakiejkolwiek dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, czy przekonań. (źródło: 105 lat PCK: Pomagamy od początku – bez końca – Polski Czerwony Krzyż).

Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie.