Komunikaty

12 sierpnia około godz. 5.45 w Nowej Dębie miał miejsce wypadek autokaru kursowego relacji Warszawa-Rzeszów, w którym poszkodowanych zostało 69 osób, w tym 7 ciężko.

W działaniach na miejscu zdarzenia brało udział 15 zespołów Ratownictwa Medycznego z czego 5 Specjalistycznych i 10 Podstawowych z Mielca, Nowej Dęby, Kolbuszowej, Tarnobrzega, Stalowej Woli, Rzeszowa, Sędziszowa Małopolskiego oraz Sokołowa Małopolskiego. Zadysponowane zostało także Lotnicze Pogotowie Ratunkowe z Krakowa. W akcji uczestniczyło 14 zastępów straży pożarnej, w OSP Poręby Dębskie zorganizowano stanowisko kierowania działaniami ratowniczymi. W budynku OSP Poręby Dębskie burmistrz miasta Nowa Dęba zorganizował punkt pomocy dla poszkodowanych biorących udział w zdarzeniu. Przy wsparciu służb Wojewody Podkarpackiego poszkodowanym zapewniono pomoc psychologiczną. Zapewniono także posiłki dla poszkodowanych. Osoby ranne przewiezione zostały do szpitali w Mielcu, Tarnobrzegu, Rzeszowie (Centrum Urazowe) Nowej Dębie, Kolbuszowej i Stalowej Woli. Koordynacja działań medycznych odbywała się za pośrednictwem Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej w Mielcu w stałej współpracy z Lekarzem Koordynatorem Ratownictwa Medycznego. Droga krajowa nr 9 w miejscu zdarzenia jest nieprzejezdna, policja wyznaczyła objazdy.

 

Szanowni Państwo!

 

Afrykański pomór świń – nie zagraża ludziom, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw utrzymujących świnie.

Choroba ta ostatnio intensywnie szerzy się w Polsce i w Państwach sąsiednich. Stwierdzenie ognisk tej choroby powoduje duże straty finansowe oraz blokuje obrót, handel i eksport trzody chlewnej i wieprzowiny.

Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Niestety powodem jej szerzenia bywa także  człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.                              

 

Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji:

  • zgłaszanie zachorowań i padnięć  świń oraz znalezionych padłych dzikich zwierząt  do lekarza weterynarii,
  • kupowanie świń wyłącznie z pewnego  źródła,
  • utrzymywanie świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
  • stosowanie tylko pasz zabezpieczonych przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
  • wykładanie mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie,

 

Jednocześnie informujemy, że przestrzeganie wymienionych zasad przyczyni się do ochrony gospodarstw przed tą chorobą, a w razie jej wystąpienia, umożliwi otrzymanie odszkodowań rekompensujących straty.