UWAGA:
zmiany w treści Programu „Usługi opiekuńcze” – edycja 2020 oraz Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020
W resortowym Programie „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” – edycja 2020 przyjętym przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w dniu 6 marca 2020 r. wprowadza się następujące zmiany:
- w dziale trzecim uchyla się zapisy ust. 5 i ust. 6:
„5. Zobowiązania gmin przystępujących do Programu do zwiększenia liczby godzin świadczonych usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych wskazanych w Programie w 2020 r. w stosunku do 2019 r.”. „6. Zobowiązania gmin przystępujących do Programu do przeznaczenia w 2020 r. środków własnych na usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze
w wysokości nie niższej niż w 2019 r.”.
- dział piąty ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. W ramach Programu gmina może otrzymać wsparcie finansowe do 50% kosztów realizacji usług opiekuńczych, w tym także kosztów zakupu środków ochrony osobistej dla osób wykonujących usługi opiekuńcze, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U.
z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm.).
W resortowym Programie „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020 przyjętym przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w dniu 6 marca 2020 r. wprowadza się następujące zmiany:
- dział piąty ust. 17 otrzymuje brzmienie:
„17. W ramach Programu gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe na koszty realizacji zadania świadczonego w formie usługi opieki wytchnieniowej w wysokości do 80% kosztów realizacji, w tym także kosztów zakupu środków ochrony osobistej dla osób wykonujących usługi opieki wytchnieniowej, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U.
z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm.). Udział środków własnych gminy/powiatu wynosi nie mniej niż 20% przewidywanych kosztów realizacji usług opieki wytchnieniowej.
W przypadku pozyskania przez gminę/powiat środków finansowych z innych źródeł niż środki własne i przeznaczenia tych środków na realizację Programu, środki
z innych źródeł traktowane są na równi ze środkami własnymi.”.
- w dziale szóstym w ust. 2 po pkt 6 dodaje się pkt 7 w brzmieniu:
„7) kosztów zakupu środków ochrony osobistej.”
Komunikat
do ogłoszeń o naborach wniosków w ramach Programów:
1) „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” – edycja 2020
2) „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020
W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że zaplanowane obecnie terminy naborów w ramach programów resortowych pn.: „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” – edycja 2020
oraz „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020 ulegają zmianom w poniższym zakresie po to, by umożliwić gminom/powiatom ubiegającym się o przyznanie środków finansowych skompletowanie niezbędnej dokumentacji w bezpiecznym dla nich okresie.
Terminy naboru wniosków w ramach Programów:
- Gmina/powiat składa wniosek do właściwego wojewody (zał. nr 1 do Programu) – w terminie
do 22 kwietnia 2020 r.(decyduje data wpływu). Pierwotnie termin był do 3 kwietnia 2020 r. - Wojewoda sporządza i przekazuje wniosek na środki finansowe z Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków, ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego (zał. nr 2 i 3 do Programu) – w terminie do 6 maja 2020 r. (decyduje data wpływu). Pierwotnie termin był do 17 kwietnia 2020 r.
Termin rozpatrzenia wniosków
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego dokona ostatecznej weryfikacji i zatwierdzenia wniosków złożonych przez wojewodów w terminie do 20 maja 2020 r. Pierwotny termin był do 30 kwietnia 2020 r.
Dodatkowo Ministerstwo informuje, że w sytuacji wydłużenia stanu epidemii terminy naborów wniosków w ramach ww. Programów mogą ulec zmianie.
Podstawa prawna Programu
Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz.U. z 2018 r., poz. 2192, z późn. zm.)
Nabór wniosków przeprowadzony zostanie zgodnie z art. 13 ww. ustawy.
Cele Programu
Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020 kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniami równoważnymi oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w tym zakresie.
Zapewnienie wsparcia w zakresie usługi opieki wytchnieniowej wpisuje się w główny cel powstałego w dniu 1 stycznia 2019 r. państwowego funduszu celowego pn. Fundusz Solidarnościowy. Zgodnie z art. 1 ww. ustawy, celem Funduszu Solidarnościowego jest m.in. wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych.
W ramach celu głównego wyznaczone są następujące cele szczegółowe:
- w odniesieniu do rozwiązań systemowych:
1) wzmocnienie dotychczasowego systemu wsparcia poprzez świadczenie usług opieki wytchnieniowej dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością oraz osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniami równoważnymi;
2) wsparcie finansowe gmin/powiatów w zakresie realizacji usług opieki wytchnieniowej.
- w odniesieniu do członków rodziny lub opiekunów osób niepełnosprawnych:
1) czasowe odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki, zapewnienie czasu na odpoczynek i regenerację;
2) wzmocnienie osobistego potencjału oraz ograniczenie wpływu obciążeń psychofizycznych związanych ze sprawowaniem opieki poprzez wsparcie psychologiczne lub terapeutyczne;
3) podnoszenie poziomu kompetencji dotyczących wsparcia osoby niepełnosprawnej za sprawą nauki technik wspomagania, pielęgnacji, prowadzenia działań rehabilitacyjnych w warunkach domowych oraz poprzez specjalistyczne poradnictwo w zakresie psychologicznych i społecznych aspektów wsparcia osób niepełnosprawnych, zagadnienia profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia.
Rodzaj zadań
Usługa opieki wytchnieniowej świadczona będzie: w ramach pobytu dziennego, pobytu całodobowego lub poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniami równoważnymi, możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.
Podmioty uprawnione do składania wniosków
Program adresowany jest do gmin i powiatów.
Wysokość środków z Funduszu Solidarnościowego przeznaczonych na realizację zadań
Źródłem finansowania Programu są środki ujęte w planie finansowym Funduszu Solidarnościowego na 2020 r. w kwocie 80 mln zł.
W ramach Programu gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe na koszty realizacji zadania świadczonego w formie usługi opieki wytchnieniowej w wysokości do 80% kosztów realizacji.
Warunki przekazania środków finansowych z Programu
- Przekazanie środków finansowych z Programu wojewodom odbędzie się na podstawie umów zawartych między poszczególnymi wojewodami a ministrem właściwym
ds. zabezpieczenia społecznego. - Wojewoda przekazuje środki z Programu gminom/powiatom, na podstawie zawartej umowy.
- Podmioty realizujące zadania wynikające z umów zawartych w ramach Programu, są zobowiązane do posiadania wyodrębnionego rachunku bankowego dla środków Programu, prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej otrzymanych środków i dokonywanych
z tych środków wydatków, o czym stanowi art. 17 ustawy o Funduszu Solidarnościowym.
Termin i warunki realizacji zadania
Zadanie realizowane jest od 6 marca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.
Środki pochodzące z Programu mogą być przeznaczone na wsparcie finansowe usługi opieki wytchnieniowej dla członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi
z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniami równoważnymi oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w tym zakresie.
Terminy naboru wniosków
- Gmina/powiat składa wniosek do właściwego wojewody (zał. 1 do Programu) –
w terminie do 3 kwietnia 2020 r. (decyduje data wpływu). - Wojewoda sporządza i przekazuje wniosek na środki finansowe z Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków, ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego (zał. nr 2 i 3 do Programu) – w terminie do 17 kwietnia 2020 r. (decyduje data wpływu).
Termin rozpatrzenia wniosków
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego dokona ostatecznej weryfikacji
i zatwierdzenia wniosków złożonych przez wojewodów w terminie do 30 kwietnia 2020 r.
Treść Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020 oraz załączniki do Programu dostępne są na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pod adresem: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/art,980,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-opieka-wytchnieniowa-edycja-2020