Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zalecenia w związku z wystąpieniem na terenie kraju afrykańskiego pomoru świń

Data publikacji: 26 października 2016W związku z wystąpieniem na terenie kraju (w województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim) przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików, jak również ognisk wspomnianej jednostki chorobowej w stadach trzody chlewnej, zaleca się przestrzeganie zasad bioasekuracji celem zminimalizowania ryzyka przeniesienia tej choroby na teren województwa podkarpackiego.

Zalecenia w związku z wystąpieniem na terenie kraju afrykańskiego pomoru świń

W związku z wystąpieniem na terenie kraju (w województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim) przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików, jak również ognisk wspomnianej jednostki chorobowej w stadach trzody chlewnej, zaleca się przestrzeganie zasad bioasekuracji celem zminimalizowania ryzyka przeniesienia tej choroby na teren województwa podkarpackiego.

 Afrykański pomór świń jest chorobą zakaźną i zaraźliwą dotyczącą wyłącznie świń i dzików. Wirus ASF jest niechorobotwórczy dla ludzi  i innych gatunków zwierząt. Jedyną metodą zwalczania choroby jest postępowanie administracyjne zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.

Zakażenie stada świń wirusem ASF następuje wyłącznie poprzez mechaniczne wprowadzenie czynnika chorobotwórczego do stada. ASF nie szerzy się drogą powietrzną.

Zasady bioasekuracji oraz sposób ich wdrażania i przestrzegania szczegółowo zostały przedstawiane na stronach:

Ponadto Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach opracował film edukacyjny pt. „Afrykański pomór świń – zasady ochrony świń przed chorobą”. Skierowany jest on do szerokiego grona odbiorców, w szczególności rolników i hodowców trzody chlewnej z uwagi na stałe zagrożenie wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń u zwierząt wrażliwych: