W związku z wystąpieniem na terenie kraju (w województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim) przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików, jak również ognisk wspomnianej jednostki chorobowej w stadach trzody chlewnej, zaleca się przestrzeganie zasad bioasekuracji celem zminimalizowania ryzyka przeniesienia tej choroby na teren województwa podkarpackiego.
Afrykański pomór świń jest chorobą zakaźną i zaraźliwą dotyczącą wyłącznie świń i dzików. Wirus ASF jest niechorobotwórczy dla ludzi i innych gatunków zwierząt. Jedyną metodą zwalczania choroby jest postępowanie administracyjne zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
Zakażenie stada świń wirusem ASF następuje wyłącznie poprzez mechaniczne wprowadzenie czynnika chorobotwórczego do stada. ASF nie szerzy się drogą powietrzną.
Zasady bioasekuracji oraz sposób ich wdrażania i przestrzegania szczegółowo zostały przedstawiane na stronach:
- Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Głównego Inspektoratu Weterynarii
- Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii z/s w Krośnie
Ponadto Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach opracował film edukacyjny pt. „Afrykański pomór świń – zasady ochrony świń przed chorobą”. Skierowany jest on do szerokiego grona odbiorców, w szczególności rolników i hodowców trzody chlewnej z uwagi na stałe zagrożenie wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń u zwierząt wrażliwych: