Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Święto Wojsk Obrony Terytorialnej – utrudnienia w ruchu w Rzeszowie

Data publikacji: 28 września 2023W sobotę 30 września2023 r. obchodzone będzie Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Z tej okazji w Rzeszowie odbędą się oficjalne uroczystości z okazji 6-lecia WOT, defilada wojskowa oraz wielki piknik.

Mieszkańcy stolicy Podkarpacia oraz osoby, które przyjadą do miasta, muszą przygotować się na spore utrudnienia w ruchu. Które ulice będą zamknięte?
 
Zmiany komunikacyjne pojawią się już w piątek 29 września, wtedy Terytorialsi będą przygotowywać się do sobotnich uroczystości – obchodów 6-lecia Wojsk Obrony Terytorialnej. Od 20:00 do 23:00 zamknięte dla ruchu będą ulice: Reformacka (do Langiewicza), Hoffmanowej, Mochnackiego, Cieplińskiego, Sondeja, Jałowego i Pułaskiego.

Święto terytorialsów rozpocznie się w sobotę 30 września o godz. 11:00 mszą świętą w Kościele Garnizonowym przy ul. Reformackiej 5. Uroczysty apel na Alei Cieplińskiego zaplanowano na 12:30.

W sobotę, od 10:00 do 14:00, w trakcie głównych uroczystości na Alei Cieplińskiego, ponownie zablokowane zostaną wspomniane ulice oraz dodatkowo od 8:00 do 18:00 ulica Sobieskiego – od ronda Sokoła do Urzędu Wojewódzkiego. Od 13:30 do 18:00 w Ogrodach Bernardyńskich będzie piknik. Dla najmłodszych w specjalnej strefie znajdą się: dmuchany plac zabaw, zjeżdżalnie (duże zoo), eurobungee, fotobudka. Odbędą się zabawy z nagrodami. Każdy będzie mógł poczęstować się watą cukrową i popcornem. Nie zabraknie też wojskowej grochówki. 

Przy Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowany zostanie pokaz sprzętu wojskowego, zaprezentowane zostaną inne rodzaje służb mundurowych oraz piknik wojskowy, w którym weźmie udział WOT, 21 BSP, CWCR, Straż Graniczna, Służba Więzienna, Policja, Straż Pożarna, IPN oraz Lasy Państwowe. W czasie oglądania sprzętu będzie można posłuchać dobrej muzyki, a w punktach promocyjno – informacyjnych żołnierze opowiedzą o służbie w WOT oraz jak wstąpić w nasze szeregi. 

Program obchodów święta:
30 września 2023 r.:
– godz. 11.00 – Msza Święta w Kościele Garnizonowym pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Rzeszowie przy ul. Reformackiej 5;
– godz. 12.30 – Uroczysty Apel z okazji Święta WOT – Aleja Cieplińskiego w Rzeszowie;
– godz. 13.30 – 18.00 – piknik w Ogrodach Bernardyńskich i pokaz statyczny sprzętu wojskowego i innych rodzajów służb przy Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.

***
6-lecie WOT w Rzeszowie
Tegoroczne obchody odbędą się 30.09.2023 r. w Rzeszowie na Alei Cieplińskiego. Zapraszamy do wspólnego świętowania 6-lecia WOT podczas oficjalnych uroczystości oraz pikniku wojskowego.
27 września obchodzimy 84 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ta data ma szczególne znaczenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej, z uwagi na charakter formacji i dziedziczenie tradycji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 14 sierpnia 2018 roku, dzień 27 września został ustanowiony świętem Terytorialsów.
 
Źródło: 3 PBOT.
Komunikat dostępny tutaj.