Projekt „Doposażenie w sprzęt i oprogramowanie niezbędne do poprawy obsługi cudzoziemców dla pracowników wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców” nr 22/7-2007/OG-FAMI otrzymał dofinasowanie w maksymalnej wysokości 450 885,00 pln. Natomiast projekt „Szkolenia językowe, wizyty studyjne wraz ze szkoleniem z komunikacji międzykulturowej konieczne do poprawy obsługi cudzoziemców dla pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców” nr 23/7-2017/OG-FAMI otrzymał dofinasowanie je w kwocie 236 621,96 pln.
Głównym celem realizowanych projektów będzie poprawa jakości obsługi cudzoziemców Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego z krajów trzecich poprzez przygotowanie lingwistyczne i merytoryczne, a także doposażenie w sprzęt i oprogramowanie pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie zajmujących się działaniami Wojewody obejmującymi m.in. legalizację pobytu cudzoziemców na terytorium RP i wydawaniem im zezwoleń na pracę.
Cele szczegółowe projektów
- Zwiększenie kompetencji językowych pracowników zajmujących się działaniami związanymi z obsługą interesantów z krajów trzecich poprzez organizację spersonalizowanych szkoleń językowych.
- Podniesienie umiejętności interpersonalnych pracowników zajmujących się działaniami związanymi z obsługą interesantów z krajów trzecich w zakresie komunikacji międzykulturowej, w tym zwłaszcza w zakresie skuteczności oddziaływania przekazu na przedstawicieli różnych grup kulturowych oraz prowadzenia negocjacji w środowisku wielokulturowym poprzez realizację szkoleń z komunikacji międzykulturowej.
- Zwiększenie doświadczenia pracowników zajmujących się działaniami związanymi z obsługą interesantów z krajów trzecich i ich umiejętności związane z efektywną współpracą z organami innych państw zajmujących się sprawami cudzoziemców w wybranych krajach oraz polskimi urzędami zagranicznymi obsługującymi obywateli państw trzecich w kwestii spraw wizowych poprzez wizyty studyjne.
Zakładane rezultaty
- Zwiększenie kompetencji językowych pracowników wydziału, co najmniej o jeden poziom, zajmujących się działaniami związanymi z obsługą krajów trzecich poprzez organizację spersonalizowanych szkoleń językowych głównie z udziałem Native Spikera obejmujących 120 godzin dla każdego pracownika w okresie realizacji projektów.
- Podniesienie umiejętności interpersonalnych pracowników wydziału w zakresie komunikacji międzykulturowej, w tym zwłaszcza w zakresie skuteczności oddziaływania przekazu na przedstawicieli różnych grup kulturowych oraz prowadzenia negocjacji w środowisku wielokulturowym poprzez realizację szkolenia z komunikacji interpersonalnej.
- Zwiększenie doświadczenia pracowników i ich umiejętności związanych ze współpracą z organami państw zajmującymi się sprawami obywateli krajów trzecich na przykładzie innych europejskich państw poprzez bezpośrednie poznanie doświadczeń tych krajów (za pomocą wizyt studyjnych) w zakresie m.in. procedur i przepływów migracyjnych oraz zezwoleń na pobyt, opracowanie narzędzi monitoringu, systemów ocen, wskaźników i analiz porównawczych do pomiaru postępów w realizacji strategii; badania, analizy, ekspertyzy etc. obejmujące kwestie legalnej i nieuregulowanej migracji.