Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego

Data publikacji: 4 stycznia 2018Informujemy, że zadania dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego realizowane dotychczas przez Marszałka Województwa Podkarpackiego - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie zostały przekazane Wojewodzie Podkarpackiemu.

Zmiany w oddziale paszportowym

Informujemy, że w związku z ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (Dz.U. z 2017 r. poz. 1428) z dniem 1 stycznia 2018 r. zadania dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego realizowane dotychczas na terenie województwa podkarpackiego przez Marszałka Województwa Podkarpackiego – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie zostały przekazane Wojewodzie Podkarpackiemu.

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie została utworzona przez Wojewodę Podkarpackiego komórka organizacyjna właściwa do realizacji zadań z zakresu świadczeń rodzinnych i wychowawczych realizowanych w związku z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego.

Nazwa instytucji:

Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Wydział Polityki Społecznej

Oddział Koordynacji Świadczeń

35-959 Rzeszów

ul. Grunwaldzka 15

 

Punkt Informacyjny Koordynacji Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych

Jednocześnie informujemy, że w budynku PUW w Rzeszowie został utworzony Punkt Informacyjny Koordynacji Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych (parter).

telefon: 17-867-18-15
adres e-mail: koordynacja@rzeszow.uw.gov.pl

Wszelkie zapytania stron dot. stanu realizacji indywidulanej sprawy z zakresu świadczeń rodzinnych i wychowawczych realizowanych w związku z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego należy kierować na adres e-mail: koordynacja@rzeszow.uw.gov.pl

 

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz świadczenia wychowawcze strony są obowiązane składać w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze.  Do zadań organów właściwych (Wójta/Burmistrza/Prezydenta) należy przyjęcie wniosku oraz sprawdzenie go pod względem formalnym, a także uzupełnienie ewentualnych braków w dokumentacji, a następnie przekazanie ich Wojewodzie. Również w kwestiach wymagających wyjaśnień odnośnie świadczeń rodzinnych oraz świadczenia wychowawczego albo w przypadku pytań lub wątpliwości odnośnie zasad przyznawania i wypłacania świadczeń osobom uprawnionym strony powinny kontaktować się z  urzędem gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze.

 

8 stycznia 2018 r. w godzinach od 10.00 do 12.00 w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, ul. Grunwaldzka 15 odbędzie się spotkanie szkoleniowo-informacyjne dot. organizacji rozpatrywania spraw o świadczenia rodzinne i wychowawcze, w których mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego z przedstawicielami samorządu z terenu województwa podkarpackiego.

 

INFORMATOR

Kiedy mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego:

W przypadku, gdy członek rodziny osoby uprawnionej lub ubiegającej się o przyznanie prawa do świadczeń rodzinnych zamieszkuje oraz/lub jest zatrudniony poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (tj. kraje UE, kraje EOG oraz Szwajcaria).

Pobyt poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej nie dotyczy wyjazdu lub pobytu turystycznego, leczniczego lub związanego z podjęciem przez dziecko kształcenia za granicą.

Warto podkreślić, że zgodnie z regulacjami unijnymi, przyjętym orzecznictwem [m.in. w sprawie C-363/08 (Slanina) oraz C-119/91 (Una McMenamin)], a także stanowiskiem Komisji Europejskiej, biologiczny ojciec, matka i dziecko zawsze powinni być traktowani jako członkowie rodziny w myśl art. 1 (i) paragraf 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r.

Ustalenie państwa właściwego w pierwszej kolejności do wypłaty świadczeń rodzinnych:

Ustalenie kraju pierwszeństwa w przypadkach, gdy na podstawie więcej niż jednego państwa członkowskiego udzielane są świadczenia w tym samym okresie i dla tych samych członków rodziny odbywa się z uwzględnieniem zapisu art. 68 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. UE L 04.166.1 późn. zm.):  

a) w przypadku świadczeń wypłacanych przez więcej niż jedno Państwo Członkowskie z różnych tytułów, kolejność pierwszeństwa jest następująca: w pierwszej kolejności prawa udzielane z tytułu zatrudnienia lub pracy na własny rachunek w drugiej kolejności prawa udzielane z tytułu otrzymywania emerytury lub renty i w ostatniej kolejności prawa uzyskiwane na podstawie miejsca zamieszkania;

b) w przypadku świadczeń wypłacanych przez więcej niż jedno Państwo Członkowskie z tego samego tytułu, kolejność pierwszeństwa ustalana jest poprzez odniesienie do następujących kryteriów dodatkowych:

(i) w przypadku świadczeń uzyskiwanych z tytułu zatrudnienia lub pracy na własny rachunek: miejsce zamieszkania dzieci, pod warunkiem że taka praca jest wykonywana (…);

(ii) w przypadku świadczeń uzyskiwanych na podstawie otrzymywania emerytur lub rent: miejsce zamieszkania dzieci, pod warunkiem że emerytura lub renta jest wypłacana na podstawie jego ustawodawstwa i, dodatkowo, w odpowiednim przypadku, najdłuższy okres ubezpieczenia lub zamieszkania na podstawie kolidujących ustawodawstw;

(iii) w przypadku świadczeń uzyskiwanych na podstawie miejsca zamieszkania: miejsce zamieszkania dzieci.

Ustalenie zasad pierwszeństwa do wypłaty świadczeń zgodnie z art.68 Rozporządzenia 883/2004 odbywa się według kolejności:

  1. zatrudnienie, praca na własny rachunek
  2. emerytura lub renta
  3. miejsce zamieszkania.

Najczęściej występujące sytuacje przy ustalaniu kraju właściwego w pierwszej kolejności do wypłaty świadczeń rodzinnych:

Sytuacja I

Matka wraz z dziećmi zamieszkuje w Polsce i jest osobą nieaktywną zawodowo. Ojciec dzieci jest zatrudniony w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Krajem pierwszym do wypłaty świadczeń rodzinnych jest kraj zatrudnienia ojca dzieci (zgodnie z art. 68 ust. 1 lit. a ww. Rozporządzenia).

Sytuacja II

Matka wraz z dziećmi zamieszkuje w Polsce i jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę od 10.04.2010 r. Ojciec dzieci jest zatrudniony od 11.08.2012 r. w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Krajem pierwszym do wypłaty świadczeń rodzinnych jest Polska tj. kraj w którym jest wykonywania prawa i równocześnie jest miejsce zamieszkania dzieci (zgodnie z art. 68 ust. 1 lit. b (i) ww. Rozporządzenia).

Sytuacja III

Matka wraz z dziećmi zamieszkuje w Polsce i jest osobą nieaktywną zawodowo. Ojciec dzieci zamieszkuje w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i jest również osobą nieaktywną zawodowo. Krajem pierwszym do wypłaty świadczeń rodzinnych jest Polska tj. kraj w którym jest miejsce zamieszkania dzieci (zgodnie z art. 68 ust. 1 lit. b (iii) ww. Rozporządzenia).

Sytuacja IV

Matka – wdowa zamieszkuje w Polsce wraz z dziećmi i jest uprawniona do renty rodzinnej po zmarłym małżonku zarówno w Polsce jak i za granicą (ojciec dzieci był zatrudniony za granicą i zmarł w wyniku wypadku przy pracy). Krajem pierwszym do wypłaty świadczeń rodzinnych jest Polska tj. kraj w którym jest miejsce zamieszkania dzieci (zgodnie z art. 68 ust. 1 lit. b (ii) ww. Rozporządzenia).

Tryb postępowania w przypadku ustalenia, że Polska nie jest państwem pierwszym w kolejności do wypłaty świadczeń rodzinnych:

W przypadku ustalenia, że w danej sprawie Polska nie jest państwem pierwszym w kolejności do wypłaty świadczeń rodzinnych, ma miejsce przekazanie wniosku złożonego w Polsce do instytucji właściwej państwa członkowskiego, której ustawodawstwo ma zastosowanie z tytułu pierwszeństwa, celem jego rozpatrzenia wraz z decyzją tymczasową.

*Decyzja tymczasowa nie ma charakteru decyzji w rozumieniu ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257). Ma ona na celu ustalenie kraju właściwego do wypłaty świadczeń rodzinnych w pierwszej kolejności oraz poinformowanie wnioskodawcy o przekazaniu wniosku do właściwej instytucji zagranicznej.

Zgodnie z rozporządzeniami EU właściwa instytucja zagraniczna ma obowiązek uwzględnić i rozpatrzyć przesłany wniosek, tak jakby był on bezpośrednio w niej złożony. W Polsce natomiast, po otrzymaniu informacji o uprawnieniu do świadczeń rodzinnych za granicą, może zostać przyznane (o ile wystąpi) prawo do dodatku dyferencyjnego tj. różnicy pomiędzy wysokością polskich i zagranicznych świadczeń rodzinnych.  

Tryb postępowania w przypadku ustalenia, że Polska jest państwem pierwszym w kolejności do wypłaty świadczeń rodzinnych:

W przypadku ustalenia, że w danej sprawie Polska jest krajem pierwszym w kolejności do wypłaty świadczeń rodzinnych, wniosek jest rozpatrywany na podstawie dokumentów (zaświadczeń i oświadczeń złożonych pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia) przedłożonych przez wnioskodawcę i podejmowana jest decyzja administracyjna w sprawie uprawnienia do wnioskowanego świadczenia. Jednocześnie wysyłana jest informacja o podjętej decyzji do instytucji właściwej w sprawie świadczeń rodzinnych w drugiej kolejności tj. w państwie zamieszkania/wykonywania pracy przez drugiego rodzica dziecka.

Tryb postępowania w związku z przesłaniem przez instytucję państwa należącego do UE, EOG oraz Szwajcarię wniosku złożonego w jednej z instytucji zagranicznych, w przypadku ustalenia, że Polska jest państwem pierwszym w kolejności do wypłaty świadczeń rodzinnych:

Po potwierdzeniu, że w danej sprawie Polska jest krajem pierwszym do wypłaty świadczeń rodzinnych, wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku złożonego poza granicami Polski poprzez złożenie polskich wniosków o świadczenia rodzinne, przyjmując za datę złożenia ww. wniosków, datę wniosku złożonego poza granicami Polski. Po wydaniu decyzji w sprawie świadczeń rodzinnych, instytucja zagraniczna jest informowana o sposobie rozpatrzenia wniosku w Polsce.

Przekazywanie świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego na polskie konto

WNIOSEK O PRZEKAZYWANIE ZAGRANICZNYCH ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH NA RACHUNEK BANKOWY W POLSCE

Informujemy, iż w przypadku, kiedy członek rodziny pobiera zagraniczne świadczenia rodzinne i nie przekazuje ich na utrzymanie dzieci w Polsce, Wojewoda może wystąpić do właściwej instytucji zagranicznej z wnioskiem o przekazywanie tych świadczeń na rzecz faktycznego opiekuna dzieci.

W celu  uzyskania zagranicznych świadczeń rodzinnych należy skierować wniosek do Wojewody wraz z następującymi dokumentami:

– wniosek o przekazanie zagranicznych świadczeń;

– skrócony odpis aktu urodzenia dziecka/dzieci;

– aktualny odpis aktu małżeństwa lub kopia wyroku rozwodowego, potwierdzona „za zgodność z oryginałem”  przez upoważnione do tego instytucje;

– aktualne poświadczenie zameldowania (dzieci oraz osoby wnioskującej o przekazywanie zagranicznych  świadczeń rodzinnych);

– kopia wyroku zasądzającego alimenty, potwierdzona „za zgodność z oryginałem”  przez upoważnione do tego instytucje;

W sytuacji, kiedy ww. dokumenty znajdują się już w aktach sprawy prowadzonej przez Wojewodę, strona zainteresowana zostaje zwolniona z obowiązku ich dostarczania.

Rolą Wojewody jest tylko i wyłącznie pośrednictwo w wymianie informacji.

Jednocześnie informujemy, iż decyzję dotyczącą przekazywania świadczeń rodzinnych na rachunek bankowy w Polsce podejmuje instytucja zagraniczna.

Treści w informatorze będą na bieżąco aktualizowane.