Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akcja „Warta Pamięci” – 16 września także na Podkarpaciu

Data publikacji: 15 września 2023"WARTA PAMIĘCI" to wydarzenie upamiętniające wkroczenie wojsk sowieckich do Polski 17 września 1939 roku, którego głównym celem jest oddanie hołdu obywatelom polskim zamordowanym przez sowietów na wschodzie kraju.

Plakat z napisem "Warta Pamięci"

Organizatorzy zapraszają wszystkich do włączenia się w obchody wydarzenia. Będą one miały miejsce 16 września o godzinie 17:30 – równocześnie w blisko 30 miastach i wsiach, w czterech województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpacki.

Projekt „WARTA PAMIĘCI” – od wspomnień do budowania więzi

„WARTA PAMIĘCI” to projekt, który nie tylko przypomina o napaści, ale przede wszystkim ma uczcić każdego, kto pełen odwagi podjął się walki w obronie Ojczyzny. Co ważne, była to walka nie tylko o całe państwo, ale też o małe Ojczyzny – miasta i wsie wschodniej Polski. Ziemie, na których nasi przodkowie żyli i wychowywali kolejne pokolenie Polaków, ciesząc się, że ich dzieci czy wnuki będą żyły w wyzwolonej nie tak dawno Polsce. Tymczasem sroga rzeczywistość września 1939 roku okazała się inna. Im wszystkim – zarówno znanym z imienia i nazwiska, jak i wszystkim cichym bohaterom i bohaterkom, których nie wymieniają podręczniki od historii – poświęcony jest projekt „WARTA PAMIĘCI”.

Twórcami projektu są Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz Fundacja Rekonstruktorzy.pl. Projekt jest nie tylko symbolem pamięci, ale także świadectwem wdzięczności i zrozumienia między pokoleniami.  –  „WARTA PAMIĘCI” ma być biało-czerwoną nicią, która połączy nas z bohaterami walczącymi z sowieckim najeźdźcą. Nie tylko we wrześniu 1939 roku, ale także z tymi, którzy walczyli o wolność na wschodnich rubieżach także w konspiracji, czy jako Żołnierze Wyklęci – mówi Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” J. Piłsudskiego, bryg. zs. Marek Matula.

Zaproszenie do wspólnego przeżywania – kiedy i gdzie się spotkamy?

Organizatorzy zapraszają wszystkich do włączenia się w obchody wydarzenia. Będą one miały miejsce 16 września o godzinie 17:30 – równocześnie w blisko 30 miastach i wsiach, w czterech województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim. Organizatorzy zapraszają m.in. do Wytyczna, Augustowa, Rudnika nad Sanem, Jabłoni (pow. parczewski) czy Zwolenia. Pełna lista lokalizacji oraz szczegółowe informacje na temat wydarzeń jest dostępnych na stronie: www.WartaPamieci.pl. Spotkanie w tych konkretnych miejscowościach i wsiach, które były świadkami heroizmu swoich mieszkańców jest szczególnie ważne jako element edukacji młodych ludzi  i kształtowania ich  postaw obywatelskich – młodzieży, którą szczęśliwie ominęło piekło II wojny światowej czy okres PRL.

Przygotowania, które są lekcją patriotyzmu

Data wydarzenia – 16 września, jeden dzień przed rocznicą agresji – nawiązuje do capstrzyków wojskowych, które w latach II Rzeczpospolitej poprzedzały wiele patriotycznych wydarzeń. Jest to element symboliczny – przypominający o naszym pragnieniu wolności, które zarówno ostatnio, jak i przed dziesięcioleciami, oznaczało wolność od wpływów rosyjskich. Pamiętajmy także, że 17 września 1993 roku Polskę opuściły wojska radzieckie, co przypieczętowało naszą suwerenność i pozwoliło wejść do NATO. Zrozumienie tych wydarzeń i ich konsekwencji, uczące wspierania i bycia świadomymi obywatelami jest szczególnie ważne dzisiaj, kiedy widzimy poświęcenie naszych ukraińskich sąsiadów.

Zorganizowanie blisko 30 wydarzeń jednoczenie to wyzwanie.  Jest ono możliwe dzięki zaangażowaniu blisko 1000 osób. Oprócz działaczy społecznych oraz liderów lokalnych społeczności kluczową rolę odegra młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i harcerze z lokalnych hufców. Spotkania, podczas których umieszczone zostaną kwiaty i znicze staną się jasnym znakiem naszej pamięci, a także lekcją patriotyzmu w praktyce dla młodych ludzi. Udział rekonstruktorów – osób w strojach historycznych lub mundurach – będzie widzialnym pomostem między przeszłością, a przyszłością.

Razem możemy więcej

– Rosja Sowiecka napadła na naszą Ojczyznę, pozostawiając za sobą śmierć i zniszczenie, co przesądziło o późniejszym losie Polski. Dlatego pamięć o tym wydarzeniu powinna być kultywowana przez kolejne pokolenia Polek i Polaków  – mówi Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” J. Piłsudskiego, bryg. zs. Marek Matuła.  – Dla mnie osobiście, podobnie jak dla tysięcy ludzi,  wydarzenie ma także wymiar osobisty. W 1939 roku mój dziadek był urzędnikiem państwowym i na polecenie premiera RP aby mężczyźni pełni sił udali się na Wschód, przedostał się z 14-letnm synem do Lwowa. Niestety Sowietów nie dało się zatrzymać. Jednak pamięć o moim dziadku i wszystkich gotowych do nierównej walki z najeźdźcą powinna trwać nie tylko w rodzinnych opowieściach, ale również w przestrzeni publicznej. Dlatego razem z Fundacją Rekonstruktorzy.pl realizujemy projekt „WARTA PAMIĘCI”.

Akcja uzyskała patronaty oraz osobiste zaangażowanie:

Marszałek Sejmu RP Pani Elżbiety Witek

Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka

Ministra Aktywów Państwowych Pana Jacka Sasina

Pliki do pobrania: