Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Dobry start

W 2019 roku kontynuowana będzie pomoc rodzinom w formie świadczenia „Dobry start”. Rządowy program, podpisany 1 czerwca 2018 roku przez Premiera Mateusza Morawieckiego, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyjęty rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” ma pomóc rodzicom w ponoszeniu kosztów związanych
z zakupem wyprawki szkolnej i wyrównywaniem szans wśród uczniów.

Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku, w wysokości 300 zł.

Świadczenie „Dobry start” przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego
do ukończenia: przez dziecko lub osobę uczącą się 20 roku życia lub ukończenia przez dziecko lub osobę uczącą się 24 roku życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Świadczenie „Dobry start” nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce, przedszkolu lub szkole.

Rodziny mogą liczyć na wsparcie niezależnie od posiadanego dochodu.  Osobami uprawnionymi do ubiegania się o przyznanie świadczenia są: matka, ojciec, opiekun prawny, opiekun faktyczny, a przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wnioski o przyznanie świadczenia można składać drogą elektroniczną (przez stronę https://empatia.mpips.gov.pl/ lub przez bankowość elektroniczną) już od 1 lipca 2019 r. natomiast w formie papierowej od 1 sierpnia do 30 listopada 2019 r. Rodziny, które złożą prawidłowo wypełnione, kompletne wnioski w lipcu i sierpniu 2019 roku, otrzymają wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września 2019 roku, wnioski złożone w kolejnych miesiącach, będą rozpatrywane do 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Wniosek składa się w urzędzie miasta lub gminy, w ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w danej gminie do przyjmowania wniosków, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie „Dobry start”. 

W przypadku ubiegania się o świadczenie „Dobry start” na dziecko umieszczone w pieczy zastępczej – w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym ze względu na miejsce odpowiednio zamieszkania osoby ubiegającej się lub siedziby placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Na realizację Programu „Dobry start” w roku 2018 wydatkowano 77 mln 839 tys. zł Świadczenie otrzymało 251 155 dzieci.

Szczegóły: