Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał indywidualne i zbiorowe nagrody „Znak Kultury” za całokształt działalności oraz za szczególne osiągnięcia twórcom, animatorom kultury, regionalistom i zespołom artystycznym w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
– Kultura tworzy nasze korzenie, buduje naszą tożsamość, oddaje i kształtuje piękno naszego świata. Aby mogła to wszystko czynić, niezbędni są Państwo czyli twórcy kultury – mówił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wręczając nagrody.
Wyróżnienia trafiły do osób indywidualnych i zespołów, które realizują istotne dla podtrzymania tożsamości i rozwoju kultury Podkarpacia projekty z dziedziny muzyki, tańca, fotografii, malarstwa i ochrony niematerialnego dziedzictwa narodowego o zasięgu wojewódzkim, krajowym i międzynarodowym.
Uhonorowanym na poziomie wojewódzkim twórcom gratulowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
– Kluczem do tego, aby zachować pierwiastek wielkiego ducha narodu jest polska kultura. Pastwo, realizując różną aktywność we wszelkich dziedzinach sztuki, tę kulturę budujecie. Niewątpliwie kultura nie może istnieć niedoceniana, zapomniana czy zamknięta przed dostępem dla publiczności. Wręczone dziś nagrody są dla twórców szczególnym wyrazem podziękowania i wyróżnieniem na poziomie wojewódzkim. Grono osób uhonorowanych jest wielorakie dlatego, że podkarpacka kultura jest niezwykle bogata. Dziękuję Państwu za to, że to bogactwo kultury w dzisiejszych trudnych czasach tworzycie – powiedziała wojewoda.
W tym roku nagrodą „ Znak Kultury” uhonorowano łącznie 9 twórców oraz 15 zespołów.
Nagrody indywidualne za całokształt działalności otrzymali: Marek Bałata, Agnieszka Gwoździowska – Piekarska, Stanisław Popek, Wiesław Sitko, Ewelina Łopuszańska, Dorota Gunia, Janina Wań, Ireneusz Janicki, Grażyna Kaznowska.
W kategorii dokonań zespołowych uhonorowano: Orkiestrę Dętą OSP z Dylągówki, Zespół Taneczny „Perełki” ze Stalowej Woli, Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa, Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju, Chór „Michael” z Kańczugi, Zespół Pieśni i Tańca „Zaborowiacy” z Zaborowa, Kapela i Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Lutoryża, Kwartet Smyczkowy „Po 13-tej” z Rzeszowa, Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” z Dębicy, Zespół Taneczny „Iskierka” z Łańcuta, Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie” z Chorkówki, Orkiestra Dęta z Markowej, Duet „Fidelis” z Przemyśla, Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, oraz Chór „DeoCantamus” z Tuczemp.
Pięciu twórców zostało nagrodzonych stypendiami twórczymi. Są to: Katarzyna Gągol, Bartosz Jawor, Szymon Radzio, Bogusława Trela, Eryk Oliwa.
Po raz pierwszy samorząd województwa uhonorował twórców i animatorów kultury w 1999 roku. Od tamtej pory władze samorządowe regionu nagrodziły nagrodami indywidualnymi 562 twórców: aktorów, muzyków, reżyserów, malarzy, grafików, plakacistów i fotografików oraz 293 zespoły: pieśni i tańca ludowego, chóry, kapele ludowe, orkiestry dęte oraz stowarzyszenia Podkarpaciu, w Polsce i poza granicami projekty kulturalne.