Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

×

Zmiany w systemie edukacji – konferencja prasowa

Data publikacji: 10 listopada 2016W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie 10 listopada br. odbyła się konferencja prasowa wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i podkarpackiego kuratora oświaty Małgorzaty Rauch dotycząca przygotowań do wdrożenia reformy systemu oświaty.

Zmiany w systemie edukacji – konferencja prasowa

Przygotowywana reforma edukacji była wczoraj tematem spotkania premier Beaty Szydło i minister edukacji Anny Zalewskiej z wojewodami i kuratorami oświaty. Podczas posiedzenia, które odbyło się  9 listopada br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Beata Szydło przypomniała, że we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw: Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. Zostały one przekazane do dalszych prac w Sejmie.

Informacje o zmianach, które zostaną przeprowadzone w ramach reformy edukacji przedstawiły dziennikarzom lokalnym wojewoda Ewa Leniart i kurator oświaty Małgorzata Rauch. W konferencji wzięli udział również parlamentarzyści – posłowie na Sejm RP Krystyna Wróblewska i Kazimierz Moskal – członkowie sejmowej komisji edukacji.

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowego ustroju szkolnego oraz modyfikację organizacji szkół i placówek oświatowych. Wygaszone zostaną gimnazja, a funkcjonować zacznie 8-lenia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum ogólnokształcące. Wprowadzanie zmian rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Proponowane rozwiązania zostały zapowiedziane przez premier Beatę Szydło w exposé. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła podczas spotkania z mediami, że niezwykle istotne jest szerokie informowanie o założeniach reformy w środowiskach lokalnych. Jesteśmy do dyspozycji rodziców, nauczycieli, organów prowadzących szkoły. Służymy pomocą i chętnie pojawimy się w każdej miejscowości, aby przedstawić szeroką informację i rozwiać wszelkie wątpliwości – podkreśliła w czasie spotkania.

Podczas konferencji poinformowano również o rozpoczęciu kampanii informacyjnej „Dobra szkoła”. W tym celu uruchomiono specjalny serwis informacyjny www.reformaedukacji.men.gov.pl. Na stronie można znaleźć najważniejsze informacje na temat reformy edukacji z punktu widzenia rodzica, ucznia, nauczyciela oraz organu prowadzącego szkołę. Znajdują się tam materiały dotyczące głównych zmian w ustroju szkolnym, między innymi: przekształceń szkół, nowych rozwiązań w systemie kształcenia zawodowego, ochrony miejsc pracy dla nauczycieli, kształcenia specjalnego czy egzaminów zewnętrznych. Podane są tam także kontakty telefoniczne do pracowników ministerstwa, którzy pozostają do dyspozycji oraz harmonogram wprowadzania zmian w systemie edukacji.

Szczegółowe informacje