Jak podkreśliła wojewoda, sytuacja epidemiologiczna w naszym województwie jest na ten moment stabilna. – Liczba zachorowań w niektórych dniach spada nawet poniżej 100 przypadków na dobę. Utrzymujemy bezpieczną rezerwę łóżek covidowych, niemniej jednak prawie 400 łóżek zostało w ciągu ostatnich trzech tygodni przywróconych do opieki nad pacjentami niecovidowymi – podsumowała.
Wojewoda Ewa Leniart przedstawiła również dotychczasową realizację Narodowego Programu Szczepień. Pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 zostały podane 27 grudnia ubiegłego roku osobom z grupy „0”. – Według statystyk w naszym regionie zarejestrowanych jest ponad 36 tys. 200 osób, które wykonują zawody medyczne. Do tej pory pierwszą dawką zaszczepiono ok. 50 proc. białego personelu – powiedziała wojewoda.
W tym tygodniu rozpoczynają się szczepienia kolejnej grupy, do której należą pensjonariusze domów pomocy społecznej, szczególnie narażeni na zakażenie i ciężki przebieg COVID-19.
Od 15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. Informacje na temat szczepień są dostępne tutaj.
Podkarpackie samorządy angażują się w logistyczne wsparcie realizacji Narodowego Programu Szczepień. Osoby, które będą chciały się zaszczepić przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do puntu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu. – Dziękuję jednostkom samorządu terytorialnego, zawłaszcza szczebla gminnego, które będą nam pomagać realizować proces dowozu osób starszych, niepełnosprawnych i niesamodzielnych do punktu szczepień po to, aby takie osoby bez problemu mogły skorzystać z możliwości zaszczepienia się – powiedziała wojewoda Ewa Leniart. Informacja na temat transportu do punktu szczepień wraz z wykazem kontaktów jest dostępna tutaj.
Podczas dzisiejszej sesji podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor przedstawił informację na temat trwającej od 11 do 17 stycznia akcji testowania nauczycieli klas 1 – 3 oraz pracowników administracyjnych szkół na obecność koronawirusa. Badania były dobrowolne i bezpłatne. – W naszym województwie do badań zgłosiło się 85 proc. personelu, przebadaliśmy ponad 6 tys. osób – podkreślił dr Adam Sidor, który podziękował instytucjom zaangażowanym w sprawne przeprowadzenie przedsięwzięcia – żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Podkarpackiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu Narodowego Funduszu Zdrowia.
W dalszej części posiedzenia radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego podjęli m. in. uchwały w sprawie budżetu województwa na 2021 r., uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Podkarpackiego na 2021-2045, uchwalenia Programu Ochrony Środowiska dla Województwa Podkarpackiego na lata 2020-2023 z perspektywą do 2027 r. wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko.
Więcej informacji na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.