Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zakończył się Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy

Data publikacji: 31 marca 2023Wizyta w Korczowej była ostatnim punktem spotkania w ramach „Dialogu Wysokiego Szczebla dla Ukrainy”. Ministrowie ds. transportu z Europy, Ameryki Północnej i Azji na terenie przejścia granicznego z Ukrainą rozmawiali m.in. o „korytarzach solidarności”.

W trakcie wizyty na pasie autostradowym w kierunku Ukraińskim (obecnie wyłączonym z ruchu) odbyła się konferencja prasowa. W jej trakcie minister Andrzej Adamczyk poinformował, że przedstawicie 23 państw biorących udział w szczycie, podpisali oświadczenie potwierdzające „konieczność łączenia Ukrainy z Europą, konieczność łączenia Europy środkowej korytarzami, które dadzą poczucie bezpieczeństwa państwom bałtyckimi i krajom sąsiadującym z Ukrainą i Mołdawią”.
Delegacje zapoznały się ze sposobem funkcjonowania przejścia po 24 lutego ubiegłego roku. Na miejscu, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przedstawiała zasady organizacji pomocy humanitarnej w obliczu kryzysu migracyjnego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Mówiła też o usprawnieniach, jakie zostały wdrożone w infrastrukturze przejścia, które w efekcie umożliwiły sprawniejszą odprawę osób i towarów. Wojewoda przypomniała o oddanym do użytku w czerwcu ubiegłego roku terminalu autobusowym w Korczowej oraz o funkcjonowaniu tymczasowej infrastruktury granicznej w Malhowicach. Tam odbywa się obecnie odprawa ciężarówek wjeżdżających do Polski bez towaru. Przez miesiąc od uruchomienia, odprawianych zostało już ponad 3,5 tys. pojazdów.

Po zakończeniu konferencji odbyło się wspólne posiedzenie delegacji, w ramach którego omawiano rolę Korytarzy Solidarności w kontekście odbudowy Ukrainy.
—————-

Od 24 lutego 2022 r. na polsko-ukraińskich przejściach granicznych odprawiono ponad 10,5 mln osób. Tylko w niewiele ponad trzy tygodnie, podkarpackie przejścia graniczne przekroczyło milion uchodźców.

Międzynarodowe spotkanie „Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy. Łącząc Ukrainę z Europą i światem – Odbudowa i rozwój zrównoważonej infrastruktury transportowej i wydajnych łańcuchów dostaw”, zostało zorganizowane przez Ministerstwo Infrastruktury wraz z Międzynarodowym Forum Transportu. Wydarzenie odbywało się  w województwie podkarpackim w dniach 29-30 marca 2023 r.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele państw członkowskich ITF, ministrowie ds. transportu z całego świata, przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz międzynarodowych instytucji finansowych.