Akcja jest formą celowego wsparcia ukraińskich rodzin w czasie trwającej wojny. W ramach zbiórki pracownicy i funkcjonariusze KAS przygotowali 150 paczek – w sumie 2,5 tony najbardziej przydatnych produktów. W zestawach znalazły się m.in. artykuły spożywcze, higieniczne a także produkty medyczne.
Wojewoda Ewa Leniart zwróciła uwagę na skalę przekazywanej pomocy z wykorzystaniem z systemu opartego na funkcjonowaniu wojewódzkich magazynów.
– Na teren Ukrainy trafiło już blisko 6 tys. 500 ton zróżnicowanego asortymentu pomocy humanitarnej. Najwięcej transportów zostało wysłanych z magazynu w Leżajsku, łącznie 12 tys. palet z pomocą – mówiła wojewoda.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek przypomniał, że funkcjonariusze KAS od początku wojny angażują się w pomoc charytatywną.
– Przekazywana pomoc jest elementem długofalowej i koordynowanych, które prowadzi Krajowa Administracja Skarbowa. 2,5 tony zebranej pomocy w ramach „Paczki dla Ukrainy” to kolejna akcja, w którą włączyli się nasi pracownicy i funkcjonariusze. Wcześniej, m.in. do Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu przekazaliśmy kilkadziesiąt tysięcy sztuk różnego rodzaju najpilniej potrzebnych produktów. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie koordynuje także zbiórkę pomocy humanitarnej, która trafia na Podkarpacie z izb administracji skarbowych południowej części Polski – wyliczał.
Ks. Artur Janiec – dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej – podsumował dotychczasowe działania przemyskiej Caritas.
– Pomoc humanitarna, którą przekazaliśmy dotychczas na teren Ukrainy to 368 tirów oraz 117 busów, 30 tys. paczek dla ukraińskich rodzin w ramach programu „Paczka dla Ukrainy” (masa przekazanego wsparcia – żywności oraz środków higienicznych – w ramach programu to 480 tys. kg.
Największym z wojewódzkich magazynów zarządza gmina Leżajsk. Wójt Krzysztof Sobejko zapewnił, że sprawne funkcjonowanie procesu przekazywania darów jest możliwe dzięki darczyńcom oraz dużemu wysiłkowi, podejmowanemu przez gminę Leżajsk.