W oficjalnym otwarciu imprezy wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój garncarskiego rzemiosła w naszym województwie. Dodała również, że dziedzictwo kulturowe Podkarpacia to przede wszystkim świadectwo tego, jak żyły i funkcjonowały poprzednie pokolenia. – Stanowi ono historię miejsc i ludzi, którzy przed nami tworzyli i rozwijali obszary, na których my dzisiaj mieszkamy, którzy dzięki swym wysiłkom i zaangażowaniu stali się ich nierozerwalną częścią. Pamiętajmy, że spuścizna poprzednich pokoleń decyduje o budowaniu tożsamości, która przyczynia się do integracji społeczności lokalnej i mobilizuje do wspólnej aktywności. Jest to również ogromny potencjał, który można wykorzystać do lokalnego rozwoju i promocji. Wyroby i produkty tradycyjne związane z danym miejscem, są wspólnym dobrem kształtującym się przez długie lata, dobrem, które jest unikatowe i niepowtarzalne – podkreśliła wojewoda.
Jednym z najciekawszych punktów Jarmarku było uroczyste otwarcie tradycyjnego pieca z wypaloną ceramiką. Zgromadzeni goście mieli okazję zobaczyć prezentacje garncarskie m. in. pokaz toczenia naczyń przez garncarzy z Polski Wschodniej, stoiska sztuki ludowej, wysłuchać koncertów folkowych, wziąć udział w warsztatach pieczenia potraw lokalnych w ceramice i piecu chlebowym oraz obejrzeć projekcję archiwalnego filmu z 1949 r. pt. „Garncarstwo w Medyni Głogowskiej i w Zalesiu w powiecie łańcuckim” . Atrakcją tegorocznej imprezy była gra terenowa po zagłębiu w Medyni, Pogwizdowie i Zalesiu. Całość uświetniły liczne występy artystyczne.
Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie tradycji garncarskich Medyni jako ważnego elementu dziedzictwa niematerialnego polskiej kultury. Co roku w czasie imprezy są udostępniane są dla licznie odwiedzających jarmark turystów takie obiekty jak Zagroda garncarska czy Galeria Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal.