Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu to ogromny projekt skierowany do dzieci, młodzieży, nauczycieli, władz samorządowych, ludzi ze świata kultury i nauki oraz całego środowiska lokalnego. Jego celem jest przypominanie historii Żydów podkarpackich – ich życia, kultury, wkładu w rozwój regionu, a w końcu tragicznych losów z czasów II wojny światowej. Rokrocznie do organizacji obchodów włącza się dziesiątki instytucji: bibliotek, muzeów, szkół, uczelni, gmin oraz stowarzyszeń, fundacji itp. Pomysłodawcą Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu jest dr hab. Wacław Wierzbieniec, Prof. UR z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2012 r. włączył się w ich organizację także rzeszowski odział IPN. W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbyły się na Podkarpaciu aż w 70 miejscowościach.
W ramach tego ogromnego przedsięwzięcia, 31 stycznia 2019 r. o godz. 10.00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu rozpoczęło się spotkanie historyczne, poświęcone historii przemyskich Żydów. Na jego program jego części merytorycznej złożyły się referaty: Z dziejów przemyskich Żydów w okresie międzywojennym i podczas Holokaustu /dr hab., prof. UR Wacław Wierzbieniec/ Judaika ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej /Bożena Figiela – MNZP/, Spotkania z osobami rodzinnie związanymi z żydowskim Przemyślem /Dawid Ringler -Izrael, Jeffrey Cymbler- USA. Po jej zakończeniu miała swoje miejsce część artystyczna, podczas której przedstawiciele SP nr 1 w Przemyślu wykonali psalmy hebrajskie.
Obok wicewojewody podkarpackiego Lucyny Podhalicz, w spotkaniu uczestniczył także wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch.
Materiał fotograficzny: PBW Przemyśl