Konferencję otworzyła wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus. Spotkanie było poświęcone zagadnieniom dotyczącym najważniejszych kierunków kształtujących gospodarkę województwa podkarpackiego oraz pozwoliło na wymianę poglądów i doświadczeń w tym zakresie. Prezentowane podczas konferencji tegoroczne badania stanowią wstęp do dyskusji na temat perspektyw, wyzwań oraz barier, mających wpływ na rozwój koncepcji Przemysłu 4.0 w regionie.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówiła m.in. o strategicznych inwestycjach mających znaczenie dla rozwoju naszego regionu i głównych gałęziach podkarpackiej gospodarki.
– Podkarpacie zlokalizowane jest na ważnym szlaku komunikacyjnym, stanowiącym bramę do handlu Europy Środkowo-Wschodniej. Za sprawą Portu Lotniczego w Jasionce i terminalu cargo, autostrady A4, a wkrótce także drogi ekspresowej S19, Podkarpacie staje się znaczącym punktem spedycyjnym na mapie Europy – podkreśliła wojewoda.
Wydarzenie było skierowane do reprezentantów środowisk naukowego, społecznego, rządowego, samorządowego, a także przedsiębiorstw i instytucji dysponujących wiedzą, doświadczeniem i danymi użytecznymi w procesie monitorowania zmian społeczno-gospodarczych zachodzących w regionie. Głos zabrali m. in. przedstawiciele Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, IBERiS Instytutu Badań Ewaluacyjnych Rynkowych i Społecznych oraz ARUP Polska Sp. z o. o. W drugiej części spotkania odbył się panel dyskusyjny pn. „Perspektywy, wyzwania i bariery rozwoju przemysłu 4.0. w województwie podkarpackim”.
***
Regionalne Obserwatorium Terytorialne (ROT) zostało powołane Zarządzeniem nr 8/2013 Marszałka Województwa Podkarpackiego z 19 lutego 2013 r. Funkcjonuje w strukturze Departamentu Rozwoju Regionalnego i stanowi element strategicznego zarządzania rozwojem województwa.
ROT to pierwsza w regionie tego typu jednostka, która tworzy zaplecze badawczo-analityczne, dostarczające informacji na potrzeby kształtowania polityki rozwoju w województwie, monitoruje efekty realizacji strategii rozwoju województwa, zbiera wyniki badań i analiz prowadzonych przez inne podmioty, porządkuje i udostępnia zasoby wiedzy o regionie, i udostępnia je w jednym miejscu, a przez to zwiększa dostęp instytucjom, podmiotom i organizacjom do najbardziej aktualnych wyników badań i analiz dotyczących sytuacji społeczno-gospodarczej regionu. ROT prowadzi także badania i analizy własne zgodnie z potrzebami samorządu województwa.
Jego działalność przyczynia się do lepszego planowania i realizacji interwencji publicznej ukierunkowanej terytorialnie poprzez dostarczanie informacji, analiz i ewaluacji polityk publicznych dotyczących postępu realizacji polityki regionalnej oraz scenariuszy dla przyszłości na potrzeby działalności operacyjnej i planowania strategicznego. Wyniki prac obserwatorium wspomagać będą również dyskusję prowadzoną w ramach Regionalnego Forum Terytorialnego.