Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Wystawa „Jan Nowak-Jeziorański: Misja „Zachód”. Dążenie Polski do NATO i UE”

Data publikacji: 25 listopada 2024Do 5 grudnia w foyer Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego można obejrzeć wystawę „Jan Nowak-Jeziorański: Misja „Zachód”. Dążenie Polski do NATO i UE". - Bohater wystawy był jednym z najwybitniejszych Polaków dwudziestego wieku. Przez całe swoje życie nosił w sercu wolną Polskę i aktywnie zabiegał o jej lepszą przyszłość - mówi Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

W sobotę w PUW odbył się wernisaż wystawy „Jan Nowak-Jeziorański: Misja „Zachód”. Dążenie Polski do NATO i UE".

W sobotę w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbył się wernisaż wystawy „Jan Nowak-Jeziorański: Misja „Zachód”. Dążenie Polski do NATO i UE”. Organizatorem wydarzenia było Kolegium Europy Wschodniej – organizacja założona z inicjatywy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, dzisiaj nosząca jego imię, jedna z najbardziej wpływowych instytucji w Europie Środkowej i Wschodniej, promująca wiedzę na temat spraw międzynarodowych.

 

Spotkanie otworzył poseł Paweł Kowal.  O znaczeniu NATO i UE dla polskiego bezpieczeństwa i rozwoju – z zaznaczeniem roli Jana Nowaka-Jeziorańskiego w procesie integracji Polski do struktur euroatlantyckich – mówiła Ewa Nowak-Koprowicz

 

Bohater wystawy był jednym z najwybitniejszych Polaków dwudziestego wieku. Jego życie i praca wniosły nieoceniony wkład w kształtowanie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Był żołnierzem, emisariuszem, dziennikarzem i politykiem, ale przede wszystkim człowiekiem głęboko oddanym sprawie wolnej Polski – podkreślała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. – Cała działalność Jana Nowaka-Jeziorańskiego to wielkie zaangażowanie w polskie sprawy. Po przemianach demokratycznych, mocno wspierał proces integracji Polski z NATO i Unią Europejską. Jego wiedza, kontakty i autorytet miały znaczący wpływ na decyzje podejmowane przez zachodnich polityków o potrzebie włączenia naszego kraju do europejskich i euroatlantyckich struktur. Zawsze wierzył, że przyszłość naszej Ojczyzny leży w silnej, zjednoczonej Europie, opartej na demokratycznych fundamentach. Przez całe swoje życie nosił w sercu wolną Polskę i aktywnie zabiegał o jej lepszą przyszłość.

 

Wystawa, którą można obejrzeć w foyer PUW potrwa do 5 grudnia.

 

Jan Nowak-Jeziorański (ur. 2 października 1914 r. w Berlinie, zm. 20 stycznia 2005 r. w Warszawie) był żołnierzem, emisariuszem, dziennikarzem i politykiem, ale przede wszystkim człowiekiem głęboko oddanym sprawie wolnej Polski. Słynny „kurier z Warszawy”. W latach 1952-1976 dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Kawaler Orderu Orła Białego.