Wystawa, udostępniona przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie, wyeksponowana jest przy wejściu do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie od strony Ogrodów Bernardyńskich. Będzie dostępna do 17 października 2022 r.
Rok 2022 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rokiem Ignacego Łukasiewicza.
Wystawa powstała z okazji 200. rocznicy urodzin tego wielkiego Polaka, filantropa, patrioty, a przede wszystkim twórcy przemysłu naftowego i lampy naftowej. Przedstawia starannie opracowane materiały ikonograficzne, a także nieliczne pamiątki dotyczące życia i działalności naftowej jednego z najwybitniejszych Polaków. Istotnym elementem wystawy jest prezentacja jednej z najcenniejszych na świecie kolekcji lamp naftowych, znajdującej się w zbiorach Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz wiernej kopii prototypu pierwszej lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza, wykonanej przez Adama Bratkowskiego w 1853 roku. Lampa ta była używana przez Ignacego Łukasiewicza i Jana Zeha, współwynalazcę nafty oświetleniowej, wyłącznie do celów laboratoryjnych, co umożliwiło konstrukcję w pełni funkcjonalnych lamp, z których pierwsza zapłonęła 31 lipca 1853 roku podczas nocnej operacji przeprowadzonej w Szpitalu U Pijarów na lwowskim Łyczakowie. Uzupełnieniem wystawy prezentującej dokonania Ignacego Łukasiewicza są fotografie różnorodnych lamp naftowych, zarówno tych najcenniejszych, bogato zdobionych lamp salonowych, jak i tych najpopularniejszych i najprostszych. Lampy naftowe pojawiły się w domach milionów ludzi na całym świecie zaledwie już po kilku latach od wynalezienia nafty, a tanie i doskonałej jakości światło przestało być przywilejem ludzi bogatych.
Kurator wystawy/Exhibition curator: Krzysztof Gierlach
Autorzy wystawy/Exhibition authors: Krzysztof Gierlach, Tomasz Pisarek
Fotografie/Photos: B. Bajorski, K. Gierlach, S. Grabowska, A. Nawrocki, T. Poźniak, P.Wilusz, zbiory Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, zbiory Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Narodowe Archiwum Cyfrowe
Skład, opracowanie graficzne/Composition, graphic design: Julia Komornicka
Tłumaczenie na język angielski/English translation: Ewelina Pisarek, Tomasz Pisarek
Korekta/Proofreading: Katarzyna Krępulec-Nowak, Ewelina Pisarek
Wydarzenie realizowane w ramach projektu Wojewody Podkarpackiego pt. „W służbie Niepodległej” dofinansowanego z Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022, Priorytet 2, Schemat 2c.