Celem inicjatywy jest zaprezentowanie przed ekspertami, instytucjami otoczenia biznesu, potencjalnymi inwestorami oraz funduszami inwestycyjnymi twórców innowacyjnych pomysłów startupów i scaleupów. Działania realizowane w przedsięwzięciu są również ukierunkowane na promocję pomysłodawców oraz wsparcie procesu inwestycyjnego w regionie.
Carpathian Startup Fest to także dwa dni debat, prelekcji, konferencji, spotkań oraz biznesowych rozmów o gospodarce i szeroko rozumianych innowacjach.
– Pomysł dojrzewał w RARR przez kilka lat. Byliśmy przekonani, że Podkarpacie powinno znaleźć się na mapie imprez, których zadaniem będzie łączyć młode przedsiębiorstwa i innowatorów z funduszami inwestycyjnymi oraz prywatnymi inwestorami. Zaczęło się od idei, a teraz jest czas na jej rozwój – mówił prezes RARR Mariusz Bednarz podczas inauguracji wydarzenia.
Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślał, że jest to niezwykle cenna i potrzebna inicjatywa, która przełoży się na rozwój nie tylko Podkarpacia.
– Dziękuję, że możemy się spotkać ze wszystkimi przedsiębiorcami, innowatorami, którzy myślą innowacyjnie nie tylko o życiu gospodarczym, ale także społecznym. Możemy się też spotkać z ludźmi młodymi, bo przede wszystkim do niech kierowane jest to wydarzenie. Wykorzystywanie swojej wiedzy, nowych instrumentów, które mogą być przydatne w procesie wynalazczości, innowacji jest bardzo, bardzo ważne – powiedział marszałek Ortyl.
W tegorocznej edycji uczestniczył również II wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr, który – gratulując organizatorom przedsięwzięcia – podkreślił potencjał województwa podkarpackiego, które jest regionem coraz chętniej wybieranym przez inwestorów:
– Nowi przedsiębiorcy, nowe koncerny budują tutaj swoje fabryki, wiążą swoją przyszłość z województwem podkarpackim. Jest tu dobra infrastruktura, która jest rozwijana, są ośrodki akademickie, bez których nowe technologie nie miałyby racji bytu – powiedział Radosław Wiatr.
W panelu dyskusyjnym „Ekosystem wsparcia przedsiębiorczości jutra” uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która mówiła o możliwościach wsparcia dla przedsiębiorców w nowej perspektywie unijnej.
– W latach 2021-2027, podobnie jak w poprzednich perspektywach UE, będzie funkcjonował dodatkowy program przeznaczony dla makroregionu Polski Wschodniej – powiedziała wiceminister.
Wsparcie przedsiębiorczości w makroregionie w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to kontynuacja prowadzonych do tej pory działań.
Chcemy nadal pomagać osobom, które mają pomysł na biznes, chcą go urzeczywistnić i dalej rozwijać – dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W ramach CSF22 odbywa się Demo Day, podczas którego pomysłodawcy, startupy w fazie inkubacji, startupy posiadające MVP (Minimum Viable Product), startupy posiadające produkt/usługę i startupy/scaleupy prowadzące sprzedaż, będą mogły zaprezentować się przed potencjalnymi inwestorami indywidualnymi oraz funduszami inwestycyjnymi.
Na podstawie informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.