Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Wręczenie medali i dyplomów honorowych „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

Data publikacji: 12 września 2016Wicewojewoda podkarpacki Witold Lechowski wziął udział w uroczystości wręczenia medali i dyplomów honorowych „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” zorganizowanej przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej i Ambasadę Izraela w Polsce przy współpracy Instytutu Yad Vashem.

Wręczenie medali i dyplomów honorowych „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

Odznaczone zostały cztery rodziny Sprawiedliwych z Podkarpacia i jedna z Lubelszczyzny. Wśród uhonorowanych znaleźli się: Anna i Andrzej Antonikowie, Marianna i Jan Gac, Weronika i Franciszek Łyda, ks. Gabriel Marszałek oraz Maria i Piotr Węglowscy. Odznaczenia odebrali w ich imieniu potomkowie. W ceremonii uczestniczyła jedna z ocalonych, przybyła z Izraela Sabina Fizik.

„Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Osoby uznane za „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” otrzymują specjalnie wybity medal z ich nazwiskiem, dyplom uznania oraz przywilej uwiecznienia ich nazwisk na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem, w Jerozolimie.

Wyróżnienie jest przyznawane ratującym lub ich najbliższym w Izraelu lub kraju ich zamieszkania poprzez przedstawicieli dyplomatycznych Państwa Izrael.
Ustawa o Yad Vashem nadaje mu prawo do „nadawania honorowego obywatelstwa Państwa Izrael Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata a także pośmiertnie obywatelstwa upamiętniającego, w uznaniu dla ich czynów.”