Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„Wolontariat ozdrowieńców” – pomoc świadczona w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów

Data publikacji: 7 grudnia 2020Koordynowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerzył od 1 grudnia 2020 r. swoje działania o „Wolontariat ozdrowieńców”.

Jest to nowa forma wolontariatu, gdzie ozdrowieńcy bezpośrednio mogą świadczyć pomoc mieszkańcom w domach pomocy społecznej. 

Jeśli osoba przeszła zakażenie i chce pomóc innym, oprócz oddania osocza, może dołączyć
do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

Na rządowej stronie www.wspierajseniora.pl utworzona została specjalna zakładka, gdzie za pomocą formularza ozdrowieniec może zgłosić się, aby wesprzeć placówkę w najbliżej sobie okolicy. Po otrzymaniu takiego zgłoszenia dyrektor właściwego domu pomocy społecznej nawiązuje kontakt z wolontariuszem i zawiera umowę regulującą wzajemne prawa i obowiązki.

Kim jest ozdrowieniec?

 Ozdrowieńcem jest osoba, u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2
za pomocą badania PCR lub testem antygenowym (mogła przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19) i która po zakończonej izolacji nie wykazuje objawów zakażenia. Ozdrowieniec to osoba, u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej.

 W jaki sposób zgłosić chęć pomocy?

 Osoba chętna do świadczenia wolontariatu w konkretnym domu pomocy społecznej,
wypełnia formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie : www.wspierajseniora.pl,
który jest przekazywany systemem CAS do danego dps. Co ważne wolontariusz
w formularzu zgłoszeniowym deklaruje fakt bycia ozdrowieńcem, czyli przebycia zakażenia COVID-19.

Jakie mogą być formy pomocy świadczonej przez wolontariuszy w domach pomocy społecznej?

Są to m.in.:

  • rozmowy z mieszkańcami domów pomocy społecznej,
  • podawanie posiłków,
  • organizowanie zajęć dla mieszkańców,
  • wsparcie pracowników w opiece nad mieszkańcami,
  • zajęcia/czynności porządkowe,
  • inne (w zależności m. in. od posiadanych kwalifikacji).

Wolontariusz, wypełniając formularz zgłoszeniowy, określa już na wstępie rodzaj pomocy, którą deklaruje świadczyć. Dyrektor domu pomocy społecznej bądź osoba przez niego wyznaczona odbiera w systemie CAS zgłoszenie wolontariusza i nawiązuje z nim kontakt. Następnie dyrektor dps zawiera z wolontariuszem ozdrowieńcem umowę regulującą wzajemne prawa i obowiązki.