Wydarzenie zostało zorganizowane przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie i było okazją do podzielenia się doświadczeniami i spostrzeżeniami oraz zaprezentowania przez środowisko służb mundurowych wyników własnych badań i poszukiwań.
– W tym roku mija 25 lat od momentu, kiedy Europejska Konwencja Praw Człowieka została przez nasz kraj ratyfikowana. Wraz z przyjęciem dokumentu podjęliśmy kroki zmierzające do ochrony, rozwoju oraz poszanowania praw człowieka i jego podstawowych wolności, uznając je za fundament sprawiedliwości i pokoju na świecie. Choć od tego czasu wiele w tej kwestii udało się zrobić, wciąż są jeszcze obszary, wymagające analizy i zmian. Najlepszą drogą do tego są rozmowy, które pozwolą na opracowanie wspólnego frontu działań na rzecz osób, których prawa wciąż są łamane. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że właśnie dziś w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim spotykają się przedstawiciele służb mundurowych, którzy zaprezentują spojrzenie na problematykę praw człowieka z perspektywy ich codziennej służby. To właśnie Wy, jako funkcjonariusze służb stojących na straży praworządności w społeczeństwie demokratycznym, którym powierzono zadania pilnowania porządku publicznego i troskę o nasze bezpieczeństwo, sami także ponosicie odpowiedzialność wobec praw. Wasza etyka zawodowa i przestrzeganie standardów służą przede wszystkim zapewnieniu najwyższej jakości usług, a co za tym idzie zwiększeniu komfortu osób poszkodowanych lub zatrzymanych. Należy bowiem pamiętać, że przestępca, który dopuścił się przewinienia to przede wszystkim człowiek, którego podstawowe prawa, mimo popełnionych czynów, powinny być respektowane – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, otwierając dzisiejsze posiedzenie.
W pierwszym panelu dyskusyjnym, którego moderatorem była prof. nadzw. dr hab. Katarzyna Kaczmarczyk-Kłak z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, skupiono się na kwestiach wolności i prawach człowieka w kontekście realizacji zadań poszczególnych służb: Służby Więziennej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Sił Zbrojnych. Rozmawiano m. in. o kształtowaniu postaw służb mundurowych w zakresie przestrzegania praw człowieka oraz o tychże prawach w programach h szkolenia i doskonalenia zawodowego.
Tematem drugiego panelu, prowadzonego przez mjr Bożenę Ulidowską z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie było wykonywanie kary pozbawienia wolności i środków przymusu w świetle standardów konstytucyjnych i europejskich. Głos zabrali m.in. sędziowie Sądu Rejonowego w Rzeszowie i specjaliści OISW w Rzeszowie.
„Prawa człowieka a Policja i Służba Więzienna” to temat ostatniej części konferencji. Moderatorem dyskusji był prof. nadzw. dr hab. Czesław Kłak z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, sędzia Trybunału Stanu. Poruszane kwestie to tajemnica korespondencji a proces karny, wykrywanie przestępstw gospodarczych, cyberprzestępstw, przestępstw stadionowych w kontekście ochrony wolności i praw człowieka, obowiązki skazanego a ochrona jego wolności i praw, izolacja penitencjarna kobiet. W panelu uczestniczyli reprezentanci Uniwersytetu Łazarskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, Zakładu Karnego w Rzeszowie.
W wydarzeniu wzięli również udział podkarpaccy parlamentarzyści Krystyna Wróblewska, Halina Szydełko, Mieczysław Golba, wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska oraz przedstawiciele rządowej administracji zespolonej.