Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Województwo podkarpackie przygotowane do zimy

Data publikacji: 30 października 2023O przygotowaniach do zimy rozmawiali dziś członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.  

Uczestnicy konferencji prasowej wojewody

Po wydaniu rekomendacji dla służb, wojewoda Ewa Leniart spotkała się z mediami na briefingu prasowym i zapewniała, że jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są dobrze przygotowane do nadchodzącego sezonu zimowego. 

Na posiedzeniu WZZK omówione zostały działania organizacyjno-logistyczne, prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą. Członkowie zespołu odnieśli się m. in. do kwestii związanych z gotowością sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do wykonywania działań ratowniczych związanych z zagrożeniami występującymi podczas okresu zimowego, do prowadzonych przez Policję działań prewencyjnych w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa, zabezpieczenia przeciwpowodziowego, działań inspekcji sanitarnej, standardów utrzymania dróg i infrastruktury kolejowej, działalności prewencyjno -kontrolnej w zakresie prawidłowości utrzymania obiektów budowlanych oraz  oceny gotowości do usuwania skutków awarii lokalnych sieci energetycznych spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także gotowości GOPR do realizacji działań ratowniczych w trudnych warunkach zimowych.

Po zakończeniu posiedzenia wojewoda Ewa Leniart wraz z komendantem wojewódzkim Policji nadinsp. Dariuszem Matusiakiem, zastępcą komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzejem Marczenią i kierownikiem Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW w Krośnie Krzysztofem Jurczakiem spotkali się z lokalnymi mediami.

Okres zimowy wymaga od organów administracji publicznej ścisłej współpracy w zakresie przygotowania i reagowania na zagrożenia, co z pewnością pozwoli przyczynić się do złagodzenia skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – powiedziała wojewoda zapewniając, że podkarpackie służby są w pełnej gotowości do podjęcia wszelkich działań w sezonie zimowym.

Pomoc dla osób bezdomnych i potrzebujących wsparcia

Służby Wojewody Podkarpackiego podejmują szereg działań w zakresie zabezpieczenia pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym.

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 27 placówek udzielające tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, tj.: 14 schronisk dla osób bezdomnych, 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, 5 noclegowni i 3 ogrzewalnie.

 Placówki dysponują 815 miejscami stałymi – statutowymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 151 osoby, co daje łącznie 966 miejsc.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można będzie uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

W wyniku ankiety przeprowadzonej w ośrodkach pomocy społecznej/centrach usług społecznych w województwie podkarpackim w 2022 r. zidentyfikowano łącznie 1026 osób bezdomnych, spośród których najliczniejszą grupę stanowili mężczyźni – 917 osób, tj. ok. 89%. Natomiast liczba bezdomnych kobiet wyniosła 109 osób, tj. ok. 11 %.

Służby gotowe do działań w sezonie zimowym

Obecny na konferencji prasowej komendant wojewódzki Policji nadinsp. Dariusz Matusiak zapewnił o gotowości sił i środków podkarpackiej Policji do realizacji zadań w sezonie zimowym. Mówił  m. in. o działaniach związanych z monitorowaniem zagrożeń, które mogą pojawić się w związku sytuacją pogodową, ale też  o działaniach profilaktycznych i dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa osobom potrzebujących wsparcia, np. bezdomnym i samotnym.  

– Podkarpacka Policja jest przygotowana do wszelkiego rodzaju działań.  Codziennie w ramach służby zewnętrznej, czyli służby prewencyjnej ruchu drogowego będzie do dyspozycji mieszkańców około 2 900 policjantów. Mamy przygotowany również sprzęt do działań. Jeśli będzie taka potrzeba,  zostaną zadysponowane kolejne siły policyjne tak, aby w sytuacjach kryzysowych zareagować w odpowiedni sposób – mówiła nadinsp. Matusiak.

Zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzej Marczenia przekazał dane na temat działania jednostek PSP na obszarze województwa z uwzględnieniem istniejących zagrożeń i zabezpieczenia operacyjnego.

– Zostały przeprowadzone inspekcje techniczne jednostek w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, do którego należą również jednostki ochotniczej straży pożarnej. PSP jest w pełni gotowa nie tylko do działań w okresie zimowym, ale przez cały rok, przez całą dobę, każdego dnia – mówił st. bryg. Andrzej Marczenia.

Należy podkreślić, że sezon zimowego ogrzewania mieszkań w budynkach wielo- i jednorodzinnych, to każdego roku okres zwiększonej liczby interwencji strażaków w domach i mieszkaniach, czyli tam, gdzie teoretycznie powinniśmy się czuć najbezpieczniej. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej odnotowują wtedy wzrost liczby ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych. Najczęściej strażacy wzywani są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.