Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Główna część odbyła się w nowo powstałym kompleksie penitencjarnym, gdzie zostały wręczone złote, srebrne i brązowe odznaki „Za zasługi dla więziennictwa” oraz akty nadania na wyższe stopnie służbowe w korpusie oficerów, chorążych i podoficerów. Wydarzenie było również okazją przyznania odznaki SEMPER PARATUS za dokonanie czynu świadczącego o szczególnej odwadze i bohaterstwie.
Funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej za codzienne zaangażowanie dziękowała wojewoda Teresa Kubas-Hul.
– Życzę wielu sił, wytrwałości i niesłabnącej dumy z wykonywanej pracy. Niech Wasze święto przypomina o tym, jak ważne społecznie wypełniacie zadania. Dziękuję za zaangażowanie i codzienną służbę – powiedziała wojewoda.
Pilotażowy Kompleks Penitencjarny w Chmielowie
Zaproszeni goście mogli obejrzeć nowoczesny kompleks, który powstał zgodnie z założeniami projektu pn. „Pilotażowe kompleksy penitencjarne”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021 w ramach Programu Operacyjnego „Sprawiedliwość.
W ramach inwestycji zostały wybudowane: pawilon mieszkalny dla 200 skazanych kobiet oraz hala produkcyjna umożliwiająca podjęcie pracy przez osoby odbywające tam karę pozbawienia wolności.
W nowym kompleksie, wzorowanym na skandynawskiej myśli penitencjarnej, karę pozbawienia wolności odbywać będą kobiety, które zostaną poddane specjalistycznym oddziaływaniom resocjalizacyjnym i terapeutycznym.
Jako uzupełnienie procesu readaptacji społecznej przy jednostce penitencjarnej wybudowany został też tzw. dom przejściowy dla 38 skazanych kobiet, w którym skazane będą przygotowywać się do zakończenia odbywania kary pozbawienia wolności. Dom przejściowy zlokalizowany jest poza murami jednostki, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Podstawą pobytu będzie zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne.
W budynku penitencjarnym oraz w tzw. domu przejściowym zamontowane są innowacyjne okna, w których nie ma krat. Mają one wszystkie potrzebne certyfikaty bezpieczeństwa.
Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie.