Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Wojciecha i Stanisława, pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego JE ks. bpa Jana Wątroby z udziałem kapelana krajowego strażaków ks. st. bryg. dr. Jana Krynickiego oraz kapelanów służb mundurowych i kapelanów Państwowej Straży Pożarnej.
Po Eucharystii, na rzeszowskim Placu Farnym odbyły się główne uroczystości, które rozpoczęły się złożeniem meldunku i przeglądem pododdziałów. Meldunek odebrał zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Krzysztof Hejduk.
– Już od 30-tu lat służymy społeczeństwu jako Państwowa Straż Pożarna, która jako formacja mundurowa i zawodowa została przewidziana do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi oraz innymi zagrożeniami. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim strażakom za ofiarną i pełną poświęcenia służbę, za codzienny trud, za ratowanie życia ludzkiego i wszelkiego mienia, nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia – powiedział w inauguracyjnym przemówieniu podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec. – Dzięki tej ciężkiej pracy i poświęceniu, społeczeństwo darzy nas sympatią i widzi w nas swoich autentycznych sprzymierzeńców, na których może liczyć w każdej sytuacji. Jest to powód do naszej dumy i satysfakcji. Szczególne gratulacje składam wszystkim, którym przyznane zostały odznaczenia i awanse. Niech te wyróżnienia będą mobilizacją do dalszej sumiennej służby.
W dzisiejszej uroczystości wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podkreśliła ogromne zaangażowanie podkarpackich strażaków w codzienną służbę i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców województwa.
– Służba na rzecz całego społeczeństwa, ratowanie życia i mienia ludzkiego oraz gotowość niesienia pomocy potrzebującym jest codziennością strażaków, którzy wyjeżdżają nie tylko do pożarów, ale także do wypadków drogowych, klęsk żywiołowych, katastrof kolejowych i budowlanych. Straż pożarna w województwie podkarpackim ma za sobą wyjątkowo trudne doświadczenia. Są to nie tylko działania, które wynikają z postawionych przed formacją zadań ustawowych. To ogromne zaangażowanie w czasie epidemii, ale też podczas ostatniego kryzysu uchodźczego – mówiła wojewoda.
Ewa Leniart podziękowała strażakom za dotychczasową służbę i nieustanną gotowość do niesienia pomocy w przypadku różnego rodzaju zagrożeń.
– Wasza służba wpisała się wyjątkowo w etos strażaka. Jest to doceniane przede wszystkim przez mieszkańców. To strażacy dzisiaj cieszą się największy zaufaniem społecznym. Bardzo za tę służbę chcę podziękować. Bez was podołanie tak licznym kryzysom i sytuacjom, które wymagały szczególnego poświęcenia, byłoby po prostu niemożliwe powiedziała Ewa Leniart. – Z uznaniem obserwuję Wasze profesjonalne podejście do realizowanych zadań – szybkość reakcji na zdarzenia, dostępność i skuteczność. Doceniam Waszą gotowość do podejmowania nowych wyzwań oraz strategiczne podejście do zagrożeń, jakie może nieść ze sobą przyszłość. Niech zasłużone poczucie spełnienia i satysfakcji towarzyszy Wam każdego dnia, a dzisiejsze święto niech przypomina o misji straży oraz wielkim zaufaniu i uznaniu, jakim cieszy się ona w społeczeństwie.
Podczas apelu „Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczony został sztandar Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie.
Uroczystość była okazją do uhonorowania medalami, odznaczeniami i awansami na wyższe stopnie służbowe. Wyróżnionych zostało 159 podkarpackich strażaków. 6 funkcjonariuszy z ponad 30-letnim stażem służby otrzymało dyplomy komendanta głównego PSP z okazji 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej.
Spotkanie ze strażakami to doskonała okoliczność, by podziękować wszystkim funkcjonariuszom za ich codzienną służbę. Słowa wdzięczności zostały także skierowane do pracowników cywilnych komend, emerytowanych strażaków oraz przedstawicieli służb i instytucji za okazywaną pomoc i ogromną życzliwość kierowaną pod adresem podkarpackich strażaków.
Po apelu zaproszeni goście oraz mieszkańcy Rzeszowa podziwiali defiladę pododdziałów pieszych oraz pojazdów pożarniczych.
W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe i kompanie honorowe Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Służby Więziennej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaci.
Na podstawie informacji KW PSP w Rzeszowie.