Wręczenie odznaczeń państwowych i wyróżnień
Szczególnie zasłużeni na rzecz ratownictwa medycznego w województwie podkarpackim otrzymali odznaczenia państwowe. Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę otrzymały osoby, które wyróżniły się zasługami w działalności społecznej, na rzecz ochrony zdrowia publicznego, wkładem w rozwój ratownictwa medycznego oraz wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
Dekoracji – w imieniu Prezydenta RP – dokonała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która złożyła odznaczonym serdeczne gratulacje i podziękowania.
W imieniu uhonorowanych głos zabrał dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie Andrzej Kwiatkowski, który mówił o codziennym zaangażowaniu osób, które dbają o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców i świadczą pomoc osobom pozostającym w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. Podkreślił, że przyznane odznaczenia są motywacją do dalszej ciężkiej i aktywnej pracy.
Podczas uroczystości wyróżnieni zostali koordynatorzy ratownictwa medycznego oraz dyspozytorzy medyczni, którzy otrzymali podziękowania za szczególne zaangażowanie w wykonywanie obowiązków służbowych realizowanych na stanowisku pracy.
Wojewoda Ewa Leniart złożyła także gratulacje ratownikom z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, którzy zajęli trzecie miejsce w XIX Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym. Dodatkowo wyróżniła młodych mieszkańców naszego województwa za bardzo dobrą znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy oraz właściwe i wyczerpujące informowanie o zdarzeniu i jego okolicznościach.
Podczas dzisiejszych obchodów starosta krośnieński Jan Pelczar wręczył wojewodzie podkarpackiemu Ewie Leniart medal „Zasłużony dla Powiatu Krośnieńskiego” za zasługi dla powiatu i wspieranie jednostek podległych samorządowi powiatowemu, w tym Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego.
Podziękowania i życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego
– System ratownictwa medycznego, który funkcjonuje w naszym województwie to sprawny mechanizm, który działa wtedy, kiedy pomoc człowiekowi jest najbardziej potrzebna – w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Na jego dobre funkcjonowanie, niezawodność składa się wysiłek wielu osób – ratowników medycznych, lekarzy, pielęgniarek, osób pracujących bezpośrednio na SOR-ach, ale także dyrektorów poszczególnych stacji pogotowia, pracowników administracyjnych. Organizując Wojewódzkie Obchody Ratownictwa Medycznego chcemy wyrazić wdzięczność dla każdego z Państwa. Dziękujemy za zaangażowanie, determinację, sprawne funkcjonowanie także w czasach nadzwyczajnych – epidemii, napływu uchodźców. Jestem wdzięczna za ogromny wysiłek, który świadczycie Państwo na co dzień. Składam podziękowania dla wszystkich, którzy podejmują działania na rzecz niesienia pomocy w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. Wasze zaangażowanie zasługuje na najwyższy szacunek i uznanie – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.
Wojewoda przekazała również życzenia sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemara Kraski, który skierował list do uczestników uroczystości.
– Dziękuję za wasz trud i wysiłek, za serce wkładane w wykonywane obowiązki. Składam serdeczne życzenia wielu sukcesów zarówno na szczeblu osobistym, jak i zawodowy, dużo zdrowia i sił do podejmowania codziennych wyzwań oraz satysfakcji dającej poczucie dobrze spełnionego obowiązku – napisał minister Kraska.
System PRM w województwie podkarpackim
Podczas uroczystych obchodów, które odbyły się w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wojewoda przybliżyła funkcjonowanie systemu państwowego ratownictwa medycznego. Jak podkreśliła, województwo podkarpackie od marca 2021 r. stanowi jeden rejon operacyjny. Oznacza to, że 95 kołowych zespołów ratownictwa medycznego, 1 zespół lotniczy oraz w okresie letnim zespół wodny dysponowane są z jednej dyspozytorni medycznej. Wsparcie dla dyspozytorów medycznych stanowi Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego. W ubiegłym roku zespoły w naszym województwie wyjechały 143 480 razy.
– Istotne jest to, że dokonano wymiany znacznej części ambulansów, które pozostają w dyspozycji naszego pogotowia. Od roku 2016 dofinansowano zakup 60 nowych karetek, z czego 48 ze środków wojewody podkarpackiego, 12 ze środków Ministerstwa Zdrowia – mówiła wojewoda.
Ewa Leniart dodała, że w naszym województwie szpitalne oddziały ratunkowe udzieliły blisko 200 tys. świadczeń. Podkreśliła, że od 2016 r. środki finansowe na ratownictwo medyczne wzrosły o 68 proc. Wojewoda odniosła się również do funkcjonowania systemu pandemii COVID-19 i w czasie kryzysu migracyjnego wywołanego wojną na Ukrainie.