Prof. Czesław Kłak pochodzi z Podkarpacia, obecnie jest kierownikiem Katedry Kryminologii, Kryminalistyki, Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Nauk Penitencjarnych Kujawsko – Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy oraz wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Wykłada także poza granicami Polski, m.in. w Niemczech, na Węgrzech oraz na Chorwacji. Jest członkiem licznych komisji i zespołów eksperckich, m.in. jest wiceprzewodniczącym Rady Terenowej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym dla obszaru województwa podkarpackiego, członkiem Wojewódzkiego Zespołu ds. Programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpiecznej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020 dla Województwa Podkarpackiego oraz członkiem Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi dla Województwa Podkarpackiego
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznawany jest przez Prezydenta RP za aktywną działalność zawodową i społeczną oraz twórczość naukową, które przyczyniły się do umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w tym rozwoju nauki oraz rozsławiania dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej.
Prof. Czesław Kłak od 2017 r. – w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – był pomysłodawcą, inicjatorem i merytorycznym organizatorem (w tym przewodniczącym komitetu naukowego) licznych międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych, poświęconych prawnym aspektom związanym z odzyskaniem niepodległości przez Polskę i ewolucji polskiego systemu prawnego od 1918 r., m.in. Międzynarodowego Kongresu Naukowego Państwo, prawo, bezpieczeństwo a jednostka (2019 r.) oraz ogólnopolskiej konferencji naukowej 100-lecie kurateli sądowej w Polsce. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość (2019 r.), które zostały zorganizowane przez Wojewodę Podkarpackiego. Prof. Czesław Kłak wsparł merytorycznie działalność utworzonej przez Wojewodę Podkarpackiego Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji, która od 2018 r. zrzesza uczniów podkarpackich szkół średnich, w ramach której odbywają się konferencje, seminaria i debaty budujące świadomość społeczną i prawną młodych ludzi, kształtujące ich postawy i osobowość, a także pokazujące rolę państwa i prawa w społeczeństwie, w ramach której prowadził zajęcia z młodzieżą, m.in. poświęcone ochronie praw człowieka, granicom wolności, przestępstwom popełnianym z nienawiści. Prof. Czesław Kłak brał udział w latach 2018 – 2019 w licznych międzynarodowych wydarzeniach, podczas których prezentował wyniki swoich badań naukowych, dotyczących problematyki o znaczeniu paneuropejskim, m.in. na zaproszenie Prezydenta Litwy i Prezesa Sądu Konstytucyjnego Litwy wziął udział w konferencji nt. Konstytucja 3 Maja – znaczenie i lekcje dla Europy, będąc jedynym przedstawicielem polskiego środowiska naukowego, zaproszonym do czynnego udziału w tym wydarzeniu oraz na zaproszenie landu Nadrenia – Północna Westfalia wziął udział w charakterze panelisty w debacie nt. praworządności w Unii Europejskiej.