Podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka w Warszawie na stopień nadbrygadiera Państwowej Straży Pożarnej awansowani zostali:
- st. bryg. Tomasz Baran, podkarpacki komendant wojewódzki PSP,
- st. bryg. Paweł Frysztak, zastępca komendanta głównego PSP,
- st. bryg. Grzegorz Szyszko, zastępca komendanta głównego PSP,
- st. bryg. Tomasz Klimaczak, rektor-komendant Akademii Pożarniczej.
To wyjątkowy moment dla naszego województwa, ale też dla rodziny Pana generała, która od pokoleń służy polskiemu pożarnictwu, bowiem tato także pełnił funkcję komendanta wojewódzkiego PSP w Rzeszowie, a dziś piękną strażacką tradycję kontynuuje syn. Takie dziedzictwo to wzór i duma dla całej formacji – podkreśla Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki.
Tomasz Siemoniak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podczas uroczystości zwrócił się do strażaków.
Cała Polska jest z Was dumna! Cała Polska w tym sercu Rzeczypospolitej cieszy się z Waszych sukcesów i osiągnięć. One przekładają się na życie milionów obywateli. Dziś wyrażam wielkie podziękowanie za wszystko, co dla nas robicie. W tym wysokim zaufaniu, tradycyjnie najwyższym, którym cieszy się Straż Pożarna jest też cząstka Waszej służby. Od najwyższych oficerów, których dzisiaj uhonorowaliśmy stopniami nadbrygadiera, po młodszych kapitanów, którzy zasilą jednostki ratowniczo – gaśnicze w całej Polsce. Wasza codzienna praca to nie tylko gaszenie pożarów, czy ratownictwo drogowe. To również walka ze skutkami klęsk żywiołowych – zdarzeń zaskakujących, nieprzewidywalnych i wymagających ogromnej odwagi, elastyczności i kreatywności. Miałem okazję wielokrotnie obserwować Wasze działania z bliska i wiem, ile wysiłku, zaangażowania i poświęcenia one wymagają.
Minister Tomasz Siemoniak przyznał, że ostatni rok był wyjątkowo trudny.
Wciąż mamy w pamięci tragiczne zdarzenia, w których strażacy oddali życie ratując innych. Pamiętamy o Nich i ich poświęceniu. To o Nich również dziś myślimy, oddając hołd ich służbie.
Szef MSWiA mówił, że zadań przed strażakami będzie jeszcze więcej.
1 stycznia tego roku weszła w życie nowa Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Zdecydowała ona, że kręgosłupem systemu ochrony ludności jest właśnie straż pożarna – i państwowa i ochotnicza – zaznaczył i przypomniał, że ustawa została przyjęta jednogłośnie przez Sejm i Senat oraz podpisana przez Prezydenta RP. – To nie jest ustawa jednej partii – to ustawa dla wszystkich Polek i Polaków, mająca na celu ochronę życia, zdrowia i mienia w najtrudniejszych sytuacjach, które – mamy nadzieję – nigdy się nie wydarzą.
Strażakom w dniu ich święta szef MSWiA życzył zdrowia, satysfakcji z pełnionej służby, awansów i zasłużonego szacunku.
Niech św. Florian ma Was w swojej opiece – mówił.
Nadbryg. Wojciech Kruczek, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej także akcentował, że dzisiejsza uroczystość to wspaniała sposobność, żeby podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania obecnej, nowoczesnej służby ratowniczej.
Komendant dziękował strażakom „za ofiarność i męstwo, które są nieodzowne w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego, za wytrwałe budowanie etosu służby, gdzie godność i honor munduru są niewygasającym zobowiązaniem, zawód powołaniem, a profesjonalizm, poświęcenie i odwaga jednoznaczną odpowiedzią na każde wezwanie o pomoc”.
Zdecydowana większość podejmowanych przez nas interwencji to miejscowe zagrożenia, a wśród nich przede wszystkim te, będące skutkami sił natury. Cały kraj z niepokojem śledził sytuację związaną z ubiegłoroczną powodzią, czy niedawnym pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Jako strażak miałem okazję uczestniczyć w tych zdarzeniach i zaszczyt współpracować z prawdziwymi profesjonalistami – zwracał uwagę. – Statystyki pokazują ciągły wzrost liczby interwencji. Świadczy to o roli, jaką w organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa odgrywa Krajowy system ratowniczo – gaśniczy. Możemy mówić o nim w kategorii osiągnięć, mierzonych skutecznością, współdziałania w akcjach ratowniczych przez ostatnie trzy dekady.
Nadbryg. Wojciech Kruczek dodał, że trwająca Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej to okazja merytorycznego zaangażowania PSP w wysiłki wspólnotowe. Dotyczą one zwiększenia odporności na skutki katastrof i klęsk żywiołowych oraz wzmocnienia potencjału ochrony ludności – ratowniczego i związanego z udzielaniem pomocy humanitarnej.
Komendant także odniósł się do Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
Zadaniem, któremu Państwowa Straż Pożarna nadaje najwyższy priorytet jest wdrażanie Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Odpowiedzialność jest znaczna, bo nasze obecne działania na wiele lat będą determinowały funkcjonowanie tej dziedziny bezpieczeństwa narodowego oraz kierunki jej dalszego rozwoju. Jej głównym filarem są istniejące struktury i potencjał KSRG. Zadecydowały o tym oczywiste atuty: sprawność dysponowania i gotowość do natychmiastowego użycia.
Gratulował awansowanym na wyższe stopnie służbowe oraz uhonorowanym odznaczeniami i wyróżnieniami.
Nominacje te są ogromnym wzmocnieniem obecnych struktur Państwowej Straży Pożarnej.
- Brązowym Krzyżem Zasługi – nadbryg. Paweł Kielar, nadbryg. Wojciech Kruczek, st. bryg. Arkadiusz Kuśmierski,
- Złotym Medalem za Długoletnią Służbę – nadbryg. Józef Galica.
Fot. Jerzy Żygadło/PUW