Podziękowania i apel do mieszkańców regionu
– Jesteśmy w trudnym momencie historii. Bardzo ważne jest, aby w zaistniałej sytuacji nie ulegać dezinformacji i pamiętać o tym, by nie poddawać się panice. Spokój i zdrowy rozsądek, racjonalność w postępowaniu są niezwykle istotne. Apeluję zatem do mieszkańców regionu, alby słuchać tylko i wyłącznie informacji, które płyną z wiarygodnych źródeł – mówiła wojewoda. – Jednocześnie chcę do Państwa skierować ogromne słowa podziękowania za wielką pomoc i życzliwość okazaną uchodźcom napływającym z Ukrainy pozostającej w stanie wojny – powiedziała.
Wojewoda skierowała też swoje słowa do obywateli Ukrainy: – Szanowny Państwo, sąsiedzi Ukraińcy, zarówno Podkarpacie, jak również moja Ojczyzna pozostaje niezmiennie z Państwem, ludnością cywilną Ukrainy, która przeżywa w tej chwili tragizm wojny. Od pierwszych dni tego konfliktu, zarówno Podkarpacie, jak i Polska świadczy zorganizowaną pomoc humanitarną. Wasze dzieci, kobiety, rodziny mogą liczyć na pomoc ze strony państwa polskiego. Jednocześnie pragnę zapewnić, że Polska będzie o tym, co dzieje się na walczącej Ukrainie, informować świat. Pozostajemy z wami niezmiennie. Szczególne miejsce w moim sercu zajmują rodacy, którzy pozostają na terenach objętych wojną. Pamiętamy o Was – mówiła Ewa Leniart.
Niezwłoczna pomoc i zaangażowanie służb
Jak podkreśliła wojewoda, pomoc dla osób opuszczających teren Ukrainy została zorganizowana niezwłocznie:
– Było to możliwe dzięki ogromnemu wysiłkowi, przede wszystkim służb – na czele z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej, Policją, Strażą Pożarną, Krajową Administracją Skarbową, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, pracownikami Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i wielu innych organów administracji zespolonej. Było to także możliwe dzięki ogromnemu wysiłkowi mieszkańców naszego regionu. Wszystkim Państwu za to ogromne zaangażowanie w pierwszych dniach kryzysowej sytuacji ogromnie dziękuję i jednocześnie proszę o to, abyśmy tę gotowość organizacji, pracy utrzymali tak długo, jak będzie to potrzebne.
Ewa Leniart przypomniała, że pomoc humanitarna realizowana jest w sposób skoordynowany. W tym celu została uruchomiona strona PomagamUkrainie.gov.pl. To narządzie dla osób potrzebujących pomocy oraz organizacji i osób zainteresowanych jej udzieleniem.
Wojewoda mówiła również o rozwiązaniach stosowanych w PUW w Rzeszowie, m. in o działającej całodobowo infolinii dla cudzoziemców 800 100 990 oraz dodatkowej infolinii, która została wyznaczona w celu zawierania kontaktu przez cudzoziemców z poszukującymi ich bliskimi, przebywającymi już na terytorium Polski (+ 48 17 867 12 78).
Pomagam Ukrainie – Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Wojewoda podkreśliła, że województwo podkarpackie, podobnie jak lubelskie, pozostaje województwem recepcyjnym. – Naszą rolą jest przyjęcie tych, którzy uciekają z terytorium Ukrainy, udzielenie im pierwszej niezbędnej pomocy i wsparcia w zakresie m. in. transportu do miejsca kwaterunku – mówiła.
Na Podkarpaciu działają punkty recepcyjne – Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Policjanci dbają o bezpieczeństwo osób, które w Polsce szukają schronienia
W dzisiejszym spotkaniu z mediami wziął udział podkarpacki komendant wojewódzki Policji inspektor Dariusz Matusiak, który mówił o zadaniach realizowanych przez funkcjonariuszy.
– Podjęliśmy szereg działań, które miały wspólny cel zapewnienia bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom Podkarpacia, jak i osobom przybywającym na terytorium Polski. Biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację, zarządziłem operację policyjną, która swoim zasięgiem obejmuje przede wszystkim powiaty przygraniczne, począwszy od powiatu lubaczowskiego, poprzez jarosławski, przemyski i miasto Przemyśl oraz powiat bieszczadzki, ale również powiat rzeszowski wraz z miastem Rzeszów. W ramach tej operacji zdiagnozowaliśmy wiele potrzeb i założyliśmy wiele zadań do realizacji przez Policję. Oczywiście tych zadań nie jesteśmy w stanie realizować sami, dlatego też na szeroki polu współdziałamy, zarówno ze służbami wojewody, z naszymi partnerami ze wszystkich służb mundurowych, które znajdują się na terenie Podkarpacia, ale też ze wszystkimi instytucjami, które zobowiązały się i realizują pomoc osobom przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Inspektor Matusiak zaznaczył, że główne zadania realizowane są w kilku obszarach. – Mamy swoje służby na terenie przejść granicznych, gdzie pilnujemy porządku i zapewniamy bezpieczeństwo osobom tam się znajdującym, nasi policjanci realizują zadania w ruchu drogowym poprzez udrażnianie dróg dojazdowych do przejść granicznych i do punktów recepcyjnych, realizujemy cały ogrom konwojów humanitarnych. Policja wspiera te działania poprzez pilotowanie tych konwojów tak, by one jak najszybciej mogły docierać do przejść granicznych. Jesteśmy w punktach recepcyjnych, dbamy o bezpieczeństwo na dworcach i w ich okolicach – wyliczał.
Szef podkarpackiej Policji dodał również, że mając na uwadze dynamicznie zmieniającą się sytuację, komendant główny Policji zdecydował o przydzieleniu sił wsparcia dla województwa podkarpackiego. – Na chwilę obecną blisko 800 policjantów z całego kraju przyjechało do nas na Podkarpacie i wspiera nas w realizacji tych podstawowych naszych zadań. Policjanci, którzy udzielają nam wsparcia będą wymieniani rotacyjnie. Ten potencjał, który jest na dzisiaj przygotowany nie osłabnie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, mamy zapewnienie komendanta głównego, że dostaniemy dodatkowe siły i środki wsparcia – podkreślił.