Spotkanie z mediami odbyło się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Jak podkreśliła wojewoda, pomoc humanitarna, koordynowana we współpracy z marszałkiem województwa, została uruchomiona od pierwszych dni wojny za naszą wschodnią granicą.
– Byliśmy z pomocą humanitarną na granicy, ale także w sposób zorganizowany i we współpracy z marszałkiem województwa, organizowaliśmy wsparcie dla mieszkańców Ukrainy na terytorium ich państwa. Ta pomoc do dzisiaj jest kontynuowana i opiera się na funkcjonowaniu magazynów z pomocą humanitarną – powiedziała Ewa Leniart.
Wojewoda przypomniała też o możliwości korzystania ze strony pomagamukrainie.gov.pl, która informuje o formach wsparcia, jakiego mogą oczekiwać uchodźcy wojenni w Polsce. Jest to także platforma dla osób chcących przekazywać pomoc humanitarną na Ukrainę i podejmować działania wolontariackie w tym obszarze.
Ewa Leniart poinformowała również o działaniach podejmowanych w ramach dalszej opieki i wsparcia w zakresie aktywizacji obywateli Ukrainy przebywających na Podkarpaciu.
– Został ogłoszony konkurs na prowadzenie sześciu punktów pomocowych przez organizacje pozarządowe, na który przeznaczyliśmy 876 tys. zł. – mówiła.
Ewa Leniart zaznaczyła, że w punktach uchodźcy mogą liczyć m.in. na: wsparcie w postaci pakietów pomocowych, pomoc asystentów integracyjnych, pomoc psychoterapeutyczną, zajęcia integracyjne dla dzieci, pomoc prawną, pomoc psychologiczną czy wsparcie doradcy zawodowego.
Wojewoda podziękowała marszałkowi oraz samorządom, które w sposób zorganizowany włączyły się w świadczenie pomocy humanitarnej, apelując jednocześnie o dalsze działania w tym zakresie.
Marszałek Władysław Ortyl przypomniał o inicjatywie Sejmiku Województwa Podkarpackiego, jaką jest Podkarpackie Centrum Integracji Cudzoziemców.
– Dzisiejsza sytuacja jeszcze bardziej dowodzi, że powinniśmy być przygotowani na różne warianty, które mogą się wydarzyć w związku z agresją putinowskiej Rosji na Ukrainę – mówił marszałek Ortyl, przypominając o wczorajszych – największych do tej pory – atakach rakietowych na cele cywilne i infrastrukturę krytyczną wschodnich sąsiadów Polski.
Celem centrum jest aktywizacja Ukraińców, którzy przybyli na Podkarpacie po wybuchu wojny, czyli po 24 lutego. Projekt ma być sfinansowany w 85% ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, a w 15% z budżetu województwa. Całkowita wartość projektu wyniesie ok. 30 mln złotych. Dofinansowanie unijne to 25,5 mln zł a wkład województwa to ok. 4,5 mln złotych.
Marszałek zaznaczył też, że Samorząd Województwa Podkarpackiego od pierwszych dni wojny włączył się w pomoc Ukrainie. Działania objęły różne płaszczyzny – od wsparcia finansowego z budżetu województwa, przez koordynację pomocy humanitarnej, która trafiała na Podkarpacie, po apele na międzynarodowych forach.
– Pomagając Ukrainie staramy się angażować nie tylko nasze środki z budżetu województwa, ale także apelujemy o pomoc do naszych partnerów na arenie międzynarodowej i ten odzew jest znaczny. Jednak potrzeby są nadal ogromne. Nadchodzi zima i konieczne będzie zwiększenie wsparcia. Stąd nasze liczne działania, aby nadal wspólnie wspierać bohaterskich sąsiadów, którzy walczą z rosyjskim najeźdźcą. Właśnie dlatego ponowiliśmy apel do partnerów z zagranicy – mówi marszałek Władysław Ortyl.
Wartość dotychczasowego wsparcia kierowanego na pomoc Ukrainie – ze środków budżetu województwa, pieniędzy unijnych z RPO WP 2014-2020 oraz z grantów pozyskanych przez samorząd województwa to łącznie ok. 50 mln złotych.
W ostatnich miesiącach województwo zakupiło 10 sztuk mobilnych, specjalistycznych defibrylatorów transportowych, posiadających funkcje teletransmisji danych Lifepak 15. Sprzęt trafi do administracji we Lwowie, Odessie, Użgorodzie, Tarnopolu oraz Iwano-Frankiwsku. Dodatkowo Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu przeprowadzi szkolenia oraz wdroży procedury niezbędne do pełnego wykorzystania tych urządzeń do ratowania ludzkiego zdrowia i życia na Ukrainie.
O szczegółach wsparcia można przeczytać tutaj.
W konferencji wzięli udział także przedstawiciele Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie oraz społeczności powiatu leżajskiego.