Pobyt premiera Morawieckiego na Podkarpaciu rozpoczął się od spotkania z mieszkańcami na Osiedlu Pułaskiego w Rzeszowie.
– Przez pracę w ostatnim roku wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom ludzi i dla 2,5 mln mieszkańców Polski otwieramy możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że wraz z rządem zainicjował prace, które doprowadzą do przyjęcia ustawy o zamianie użytkowania wieczystego w pełną własność. Szef rządu dodał, że te rozwiązania mają pomóc Polakom, którzy podlegali różnym porządkom określanym przez poszczególne samorządy. Do tej pory jednostki samorządu terytorialnego „miały bardzo dużą swobodę w określaniu opłat, które czasami przyrastały o kilkadziesiąt procent, a rekordowo o kilkaset procent w ciągu roku. Mieszkańcy nie mogli za bardzo temu zaradzić, dlatego zaproponowaliśmy nowe rozwiązania” – powiedział premier (na podstawie materiałów KPRM).
Następnie premier Morawiecki, wraz z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart i marszałkiem województwa Władysławem Ortylem udał się pod pomnik gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie, gdzie złożono kwiaty. Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z mieszkańcami w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Wcześniej szef rządu oddał cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej przed monumentem upamiętniającym.
Podczas spotkania w sali audytoryjnej urzędu premier skupił się na obszarach związanych z bezpieczeństwem. – Bezpieczeństwo Polski to bezpieczeństwo rodzin, bezpieczeństwo wsi i miast, bezpieczeństwo granic – to główne nasze wyzwania – powiedział premier Morawiecki. Podkreślił, ze działania rządu koncentrują się na bezpieczeństwie szeroko rozumianych rodzin czyli też bezpieczeństwie emerytów, dzieci, bezpieczeństwie socjalnym, społecznym oraz finansowym.
Ostatnie punkty wizyty premiera Morawieckiego na Podkarpaciu to pobyt w Klasztorze OO. Bernardynów w Leżajsku, spotkanie z mieszkańcami Nowej Sarzyny oraz udział w Pikniku Rodzinnym w Brzozie Królewskiej.
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.