Obchody upamiętnienia wydarzeń sprzed ponad 40 lat rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby, odprawiona w Bazylice OO. Bernardynów w Rzeszowie. Po nabożeństwie, na budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Grunwaldzkiej odsłonięto tablicę poświęconą strajkom studenckim zorganizowanym w 1981 r., przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Filii UMCS w Rzeszowie. Do uczestników uroczystości zwrócił się minister Przemysław Czarnek.
– Nie ulegliście lękom. Jesteście tymi, którzy doprowadzili nas do wolności, w której żyjemy, w której możemy się rozwijać i w której możemy zadbać o Ojczyznę zgodnie z tymi ideałami – mówił w trakcie uroczystości minister Czarnek.
Bohaterom tamtych dni dziękował także wicewojewoda Radosław Wiatr.
– Dziękuję tym, którzy więzieni i internowani, nie wyrzekli się swych ideałów, lecz z podniesioną głową znosili wszelkie upokorzenia – mówił wicewojewoda Radosław Wiatr.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz przez Niezależne Stowarzyszenie Studentów UR.
Następnym punktem uroczystości była wizyta ministra na Podkarpaciu była prezentacja nowej części budynku A1 Uniwersytetu Rzeszowskiego przy al. Rejtana. Podczas tego wydarzenia budynek został poświęcony oraz zainaugurowano działalność wystawienniczą Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. W trakcie spotkania otwarto wystawę pt. „Grodzisko w Chotyńcu – zachodnia brama Scytii”.
Do uczestników wydarzenia list skierowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Wojewoda podkreśliła, że Uniwersytet Rzeszowski ma już za sobą ponad 20 lat funkcjonowania, w czasie którego aktywnie rozwijał zaplecze kadrowe oraz naukowo-dydaktyczne.
– Pragnę przekazać gratulacje i podziękowania wszystkim, którzy włożyli ciężką pracę, zaangażowanie i wkład finansowy w powstanie nowej części budynku A1. Jestem przekonana, że inwestycja ta znacznie podniesie atrakcyjność nie tylko Uniwersytetu, ale także miasta i regionu – napisała Ewa Leniart.