Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Wizyta ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka

Data publikacji: 27 marca 2019Dzisiaj na Podkarpaciu przebywał z wizytą minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Towarzyszyła mu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Minister Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej w 35. Batalionie Lekkiej Piechoty w Sanoku oraz z uczniami – na ślubowaniu uczniów w Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym,  gdzie odebrał uroczyste ślubowanie klas mundurowych certyfikowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak razem z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart odwiedzili także cmentarz w Bykowcach, gdzie wspólnie z uczniami porządkowali groby i zapalili znicze na mogiłach żołnierzy września 1939 r. Złożyli również wiązankę kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Września.

 

W tym miejscu nastąpiła także inauguracja akcji „Pamiętamy! Młodzież obrońcom Ojczyzny”. 

 

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

                                                                                                                                                                                                   Józef Piłsudski

 

Inicjatorem powyższej akcji jest wojewoda podkarpacki, który zaprosił do współpracy i partnerstwa Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Natomiast rolę koordynatora pełnić będzie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Akcję swoim patronatem obejmuje minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

Kwiecień jest miesiącem wyjątkowym dla każdego Polaka. To czas kiedy wspominamy wiele istotnych dla naszego kraju rocznic, w sposób szczególny oddając hołd wszystkim tym, którzy żyli i walczyli w trudnych czasach. Ich odwaga, męstwo i ofiara krwi sprawiły, że możemy dziś cieszyć się wolnością i suwerennością, za którą winni jesteśmy Im pamięć i szacunek.

Rok 2019 to rok, w którym przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Mając na uwadze te tragiczne dla nas wydarzenia, pamiętajmy o tych, którzy już od 1 września 1939 r. samotnie musieliśmy stawić czoło potężnemu agresorowi. Stając do nierównej walki, w której wojsko polskie wraz z ludnością cywilną z niezwykłym oddaniem broniło każdego skrawka polskiej ziemi. Kampania wrześniowa i bohaterstwo walczących pokazały, że Polski i Polaków nigdy nie opuścił duch walki, męstwa i poświęcenia dla Ojczyzny. Niech wyrazem naszej wdzięczności będzie pamięć o żołnierzach września 1939 r., których postawa jest przykładem niezwykłego patriotyzmu i niezłomności.

Chcąc docenić tych niezwykłych ludzi, którzy z miłości do Ojczyzny nie wahali poświęcić zdrowia i życia wojewoda podkarpacki Ewa Leniart pragnie zaprosić wszystkie szkoły oraz placówki oświaty z województwa podkarpackiego do włączenia się w kwietniu w akcję opieki nad grobami, pomnikami i innymi trwałymi miejscami pamięci upamiętniającymi przede wszystkim żołnierzy września 1939 r. Celem akcji jest zwiększenie wiedzy na temat początków II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń, jakie rozegrały się w konkretnych regionach naszego województwa i ludzi z nimi związanych. W ten sposób możliwe będzie wzmocnienie świadomości obywatelskiej, lokalnej tożsamości i postaw patriotycznych zwłaszcza wśród młodych ludzi, uczniów do których głównie akcja ta jest skierowana.

W związku z tym dyrektorzy szkół oraz grona pedagogiczne będą mieli możliwość zapoznania się z Ewidencją Miejsc Pamięci Narodowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, która dostępna będzie  zarówno na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, jak i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. W ten sposób zainteresowane placówki będą mogły wybrać miejsce, najlepiej w swojej okolicy, które taką opieką warto objąć. Ważne jest, aby zainteresować akcją jak największą liczbę uczniów, którzy porządkując wybrane miejsce, zapalając na nim znicz lub składając wiązankę kwiatów będą mogli oddać należy hołd polskim bohaterom oraz umocnią pamięć o niech, przekazując ją kolejnym pokoleniom. Dzięki temu pamięć ta będzie wciąż żywa i stanie się piękną lekcją patriotyzmu dla potomnych.

Zainteresowane szkoły zgłaszać będą wybrane przez siebie miejsce do Kuratorium, które będzie prowadzić stosowny rejestr objętych opieką obiektów.

Wojewoda podkarpacki pragnie zachęcić jak najwięcej osób do włączenia się w akcję upamiętniania miejsc stanowiących materialne świadectwo wydarzeń jakie rozegrały się na terenie Polski we wrześniu 1939 r. Tak, by żadne lokalne miejsce pamięci nie zostało w tym czasie zapomniane. Jednocześnie zwracamy się z prośbą, aby rozpoczęte w kwietniu działania kontynuowane były w kolejnych miesiącach i latach. Bowiem pamięć trwa dopóty, dopóki przekazywana jest przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. Te szczególne miejsce na zawsze już nosić będą ślady odciśnięte przez historię, które należy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom, aby już nigdy nie powtórzyły się tak tragiczne wydarzenia, w których to właśnie „ludzie, ludziom zgotowali ten los”.