Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Wicewojewoda wzięła udział w uroczystym odsłonięciu pomnika w Wołosatem

Data publikacji: 27 września 202125 września br. w Wołosatem odsłonięto pomnik poświęcony ludziom walczącym o wolność w czasach PRL. W uroczystości udział wzięła wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

Uroczystości poprzedziła Msza Świętą w kościele pw. św. Anny w Ustrzykach Górnych, podczas której modlono się  w intencji Ludzi Wolności i Solidarności. Dalsza część wydarzenia  odbyła się w Wołosatem, gdzie miało miejsce  uroczyste odsłonięcie pomnika, połączone z symbolicznym  rozwiązaniem węzłów krępujących wolność i demokrację oraz przejściem przez bramę wolności, po czym nastąpiło zapalenie ognia wolności i zasadzenie dębów pamięci. 

Pomnik Ludziom Wolności i Solidarności z Bieszczad – Walczącym o Wolność, Godność i Suwerenną Polskęprzedstawia uskrzydlone wrota, stanowiące bramę do wolności. Idea tego pomnika ma wielowymiarową symbolikę. Jest to wymiar historyczny i egzystencjalny. Poświęcony jest ludziom walczącym o wolność w czasach PRL i stanowi symbol Bieszczadów jako krainy wolności.

W swoim charakterze i formie oraz użytym materiale rzeźba nawiązuje do drewnianej architektury Karpat. Jej symbolika przedstawia trzy stopnie:  Wiara, Nadzieja i Miłość, otwarte drzwi to symbol Domu i Gościnności a skrzydła symbolizują Wolność. Drzwi zwieńczone są belką oczepową zamkniętą łukiem w formie ,,oślego grzbietu”. Na obu jej stronach znajdują się rozety karpackie czyli gwiazdy heksapentalne (sześcioramienne) – element charakterystyczny dla architektury drewnianej całego łuku Karpat. Można je znaleźć zarówno na belkach drewnianych budowli, jak i na elementach mebli i sprzętów codziennego użytku i symbolizują one  Słońce. Lokalizacja rzeźby została zaplanowana tak, by przez otwarte drzwi można było spojrzeć na najwyższy szczyt Bieszczadów – Tarnicę. Koncepcję i projekt wykonał oraz realizację przeprowadził artysta rzeźbiarz Piotr Zbrożek.