Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

×

Wicewojewoda spotkał się z przedstawicielami UNHCR

Data publikacji: 12 maja 2022II wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr spotkał się z zastępcą Wysokiego Komisarza UNHCR ds. Uchodźców Gillian Triggs oraz z przedstawicielami UNHCR  zaangażowanymi w formy wsparcia naszych wschodnich sąsiadów.

Spotkanie z przedstawicielami UNHCR

Wśród poruszanych tematów pojawiły się sprawy związane z bieżącymi potrzebami Ukrainy oraz możliwością dalszej pomocy. Wicewojewoda podsumował organizację pomocy humanitarnej i dotychczasowe działanie województwa w tym zakresie.

– Naszym celem jest ochrona praw uchodźców, dziękujemy Polsce za tak zorganizowaną koordynację działań oraz ciepłe przyjęcie potrzebujących pomocy Ukraińców– mówiła komisarz Triggs.

***

Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (Office of the United Nations High Commissioner for Refugees, UNHCR) zostało powołane 14 grudnia 1950 r. w wyniku rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Głównym zadaniem tej agencji NZ jest prowadzenie i koordynacja wysiłków międzynarodowych na rzecz ochrony uchodźców i rozwiązywanie problemów uchodźców na świecie. Według danych UNHCR z 2021 r., agencja dociera z pomocą do 82,4 milionów osób przymusowo przesiedlonych na świecie (w tym m.in. uchodźców, osób wewnętrznie przesiedlonych, repatriantów i bezpaństwowców).

Siedziba główna UNHCR znajduje się w Genewie, natomiast organizacja jest aktywna w około 132 krajach na całym świecie.