Wicewojewoda podkarpacki uczestniczyła w czwartkowej odprawie Inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Spotkanie było dobrą okazją do przedstawienia przez zastępcę wojewódzkiego inspektora transportu drogowego Pawła Tworka w Rzeszowie zasad codziennej pracy inspektorów oraz związanych z nimi problemów. Inspektorzy podkreślali, że jednym z najczęściej wykrywanych naruszeń na Podkarpaciu jest nieprzestrzeganie obowiązujących norm czasu pracy przez kierowców pojazdów ciężarowych, co stanowi poważny problem i zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Problem ten dotyczy zarówno rodzimych, jak i zagranicznych kierowców.
Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego zapoznał wicewojewodę ze standardami zaplecza lokalowego Inspektoratu, prezentując sprzęt wykorzystywany przy codziennej pracy inspektorów m.in. samochody i urządzenia służące do analizy czasu pracy kierowców, a także przedstawił zakres obowiązków inspektorów ITD, rodzaj stosowanego umundurowania podczas wykonywania czynności kontrolnych. Następnie wicewojewoda wraz z zastępcą Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego udała się na punkt kontrolny zlokalizowany w miejscowości Styków, znajdujący się przy drodze krajowej nr 9, aby zapoznać się z tym, w jaki sposób inspektorzy transportu drogowego wykonują swoje obowiązki w terenie. Na miejscu zaprezentowana została m.in. metoda wykorzystywania narzędzia preselekcji do skutecznego typowania pojazdów przekraczających dopuszczalne normy. Inspektorzy przestawili również schemat przeprowadzania czynności kontrolnych, tj. kontrola stanu technicznego pojazdu, analiza pobranych dokumentów jak również weryfikowanie czasu pracy kierowcy.
Wicewojewoda podkarpacka Lucyna Podhalicz, dziękując inspektorom za wykonywaną pracę, wyraziła swoje uznanie, że formacja, wykonuje tak skomplikowane i trudne zadania na rzecz bezpieczeństwa na podkarpackich drogach.
***
Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) – stanowi wyspecjalizowaną, umundurowaną formację kontrolną, powołaną na mocy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Tekst jedn. Dz.U. 2017 poz. 2200). Zadania Inspekcji Transportu Drogowego określone ustawie o wykonują organy:
1) Główny Inspektor Transportu Drogowego (który jest centralnym organem administracji rządowej);
2) wojewoda działający za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora transportu drogowego, jako kierownika wojewódzkiej inspekcji transportu drogowego wchodzącej w skład wojewódzkiej administracji zespolonej.
Do podstawowych zadań Inspekcji należy m.in. kontrola i zapewnienie przestrzegania przepisów w zakresie przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi wynikających w szczególności z ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, przepisów międzynarodowych dot. przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi oraz przepisów przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 i 1926) a także prawidłowości uiszczenia opłaty elektronicznej, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1440, 1920, 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 191 i 1089).