Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Wicewojewoda na obchodach święta szkoły ukraińskiej

Data publikacji: 6 listopada 20173 listopada br. wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch wziął udział w święcie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Przemyślu.

Święto Szkoły Ukraińskiej

Obchody święta szkoły wiążą się z rocznicą urodzin jej patrona –  ukraińskiego poety, duchownego i patrioty  księdza Markiana Szaszkewicza.

Wydarzenie rozpoczęło się Liturgią Świętą w Grekokatolickim Soborze Archikatedralnym świętego Jana Chrzciciela w Przemyślu, której przewodniczył metropolita przemysko-warszawski, arcybiskup Eugeniusz Popowicz.

Wcześniej poświęcono salę katechetyczną, której nadano imię duchownego, wykładowcy i męczennika chrześcijańskiego –błogosławionego Ivana Ziatyka. 

Oficjalne uroczystości święta szkoły odbyły się w Centrum Kulturalny w Przemyślu.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: konsul generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk, wicekurator oświaty  Stanisław Fundakowski, zastępca kuratora oświaty we Lwowie  Ihor Hajduk, a także dyrektorzy i kierownicy Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i w Przemyślu, Starostwa Powiatowego w Przemyślu oraz dyrektorzy przemyskich szkół wraz z uczniami.

Ważną częścią uroczystości było wręczenie nagród i stypendiów finansowanych z  Funduszu Stypendialnego im. Jarosławy Popowskiej dla najlepszych uczniów w roku szkolnym 2016/2017.

 

Tradycje  Zespołu Szkół Ogólnokształcących  nr 2 w Przemyślu sięgają roku 1910, kiedy to 1 września w Przemyślu powstała prywatna szkoła ludowa im. Markijana Szaszkewycza z ukraińskim językiem nauczania.

Reskryptem z 6 kwietnia 1914 r. szkoła im. M. Szaszkewycza została przejęta na etat krajowy, co oznaczało, że nauczyciele byli opłacani przez rząd austriacki, zaś pozostałe koszty utrzymania placówki ponosiło przemyskie koło RTP.  

W wyniku wojen i okupacji szkoła była wielokrotnie przekształcana, a następnie zlikwidowana. Dopiero w roku 1989 wraz ze zmianami politycznymi, które dokonały się wówczas w Polsce rozpoczęły się starania o utworzenie ukraińskiej szkoły w Przemyślu.

Ostatecznie 1 czerwca 1991 r. Kurator Oświaty i Wychowania Piotr Idzikowski powołał Szkołę Podstawową nr 17 w Przemyślu z ukraińskim językiem nauczania. Przy szkole otwarto również oddział przedszkolny. Zarządzeniem Kuratora Oświaty w Przemyślu z dnia 8 listopada szkole przywrócono imię Markiana Szaszkewicza. Przy Szkole Podstawowej utworzono Liceum Ogólnokształcące z Ukraińskim Językiem Nauczania, a później również gimnazjum.

Fot. Mikołaj Pipka.