Obchody święta szkoły wiążą się z rocznicą urodzin jej patrona – ukraińskiego poety, duchownego i patrioty księdza Markiana Szaszkewicza.
Wydarzenie rozpoczęło się Liturgią Świętą w Grekokatolickim Soborze Archikatedralnym świętego Jana Chrzciciela w Przemyślu, której przewodniczył metropolita przemysko-warszawski, arcybiskup Eugeniusz Popowicz.
Wcześniej poświęcono salę katechetyczną, której nadano imię duchownego, wykładowcy i męczennika chrześcijańskiego –błogosławionego Ivana Ziatyka.
Oficjalne uroczystości święta szkoły odbyły się w Centrum Kulturalny w Przemyślu.
W wydarzeniu wzięli udział m.in.: konsul generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk, wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski, zastępca kuratora oświaty we Lwowie Ihor Hajduk, a także dyrektorzy i kierownicy Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i w Przemyślu, Starostwa Powiatowego w Przemyślu oraz dyrektorzy przemyskich szkół wraz z uczniami.
Ważną częścią uroczystości było wręczenie nagród i stypendiów finansowanych z Funduszu Stypendialnego im. Jarosławy Popowskiej dla najlepszych uczniów w roku szkolnym 2016/2017.
Tradycje Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Przemyślu sięgają roku 1910, kiedy to 1 września w Przemyślu powstała prywatna szkoła ludowa im. Markijana Szaszkewycza z ukraińskim językiem nauczania.
Reskryptem z 6 kwietnia 1914 r. szkoła im. M. Szaszkewycza została przejęta na etat krajowy, co oznaczało, że nauczyciele byli opłacani przez rząd austriacki, zaś pozostałe koszty utrzymania placówki ponosiło przemyskie koło RTP.
W wyniku wojen i okupacji szkoła była wielokrotnie przekształcana, a następnie zlikwidowana. Dopiero w roku 1989 wraz ze zmianami politycznymi, które dokonały się wówczas w Polsce rozpoczęły się starania o utworzenie ukraińskiej szkoły w Przemyślu.
Ostatecznie 1 czerwca 1991 r. Kurator Oświaty i Wychowania Piotr Idzikowski powołał Szkołę Podstawową nr 17 w Przemyślu z ukraińskim językiem nauczania. Przy szkole otwarto również oddział przedszkolny. Zarządzeniem Kuratora Oświaty w Przemyślu z dnia 8 listopada szkole przywrócono imię Markiana Szaszkewicza. Przy Szkole Podstawowej utworzono Liceum Ogólnokształcące z Ukraińskim Językiem Nauczania, a później również gimnazjum.
Fot. Mikołaj Pipka.