W spotkaniu uczestniczyli również wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu.
Od 1 stycznia br. działa nowy system nieodpłatnej pomocy prawnej. Do niedawna z takiego rozwiązania mogli korzystać tylko niektórzy, np. bezrobotni, emeryci, renciści czy osoby niepełnosprawne. Znowelizowana ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej rozszerzyła ten krąg na wszystkich, których nie stać na uzyskanie pomocy adwokata lub innego rodzaju płatną usługę prawniczą.
Bezpłatna pomoc świadczona jest w punktach organizowanych przez starostwa powiatowe, a obsługiwanych przez adwokatów, radców prawnych lub organizacje pozarządowe. Cztery filary systemu to: nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, nieodpłatna mediacja i edukacja prawna. W całej Polsce funkcjonuje ponad 1500 punktów darmowej pomocy i poradnictwa.
Wydarzenie, które odbyło się w sali klubowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Powszechnej Historii Prawa UR, Koło Naukowe Historii Prawa Polskiego UR, Młodzi dla Polski Rzeszów, Uniwersytecka Poradnia Prawna w Rzeszowie oraz Klub Służby Niepodległej w Rzeszowie.