W Rzeszowie powstał pijarski kompleks edukacyjny

Data publikacji: 11 września 2019Przy ulicy Bałtyckiej w Rzeszowie powstał nowoczesny kompleks edukacyjny. 11 września w uroczystości poświęcenia budynku Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza wziął udział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Wręczenia odznaczeń

Budowa szkoły rozpoczęła się w maju 2018 r. Od początku września tego roku uczniowie korzystają z klas lekcyjnych z nowoczesną infrastrukturą multimedialną oraz licznych pracowni edukacyjnych. W ramach obiektu powstała również hala sportowa, dotowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki z programu Sportowa Polska. Do dyspozycji uczniów oddane zostały także siłownia, sala tenisa stołowego oraz pomieszczenie do ćwiczeń korekcyjnych. Całkowita wartość inwestycji to ponad 40 mln zł, natomiast koszt budowy hali wyniósł 9,4 mln zł (w tym dotacja MSiT to 2,5 mln zł). Organem prowadzącym placówkę jest Polska Prowincja Zakonu Pijarów. Jest to kolejna w Rzeszowie, po Liceum Sióstr Prezentek i Szkole Podstawowej Sióstr Pijarek, publiczna szkoła prowadzona przez zgromadzenia zakonne.

Obecna na uroczystości wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że wraz z rozpoczęciem nauczania w nowej szkole po ponad 235 latach wraca do Rzeszowa działalność edukacyjna Pijarów. – Powstaje szkoła, której wartości  i tradycje oparte są na idei pedagogiki pijarskiej, która mimo 400 lat istnienia wciąż jest aktualna. To system edukacyjny, który obok dostarczania uczniom solidnej wiedzy, nie zaniedbuje aspektu wychowawczego, zwłaszcza wychowania w duchu patriotycznym i obywatelskim – powiedziała wojewoda.