W Rzeszowie odbyły się konsultacje Strategii Demograficznej 2040

Data publikacji: 26 lipca 2021W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się dziś konsultacje Strategii Demograficznej 2040. Dokument ma być odpowiedzią na potrzebę zapewnienia korzystnej struktury demograficznej w Polsce. W spotkaniu z samorządowcami wzięła udział Anna Schmidt – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki.

Przed rozpoczęciem konsultacji odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnych mediów. W jego trakcie wiceminister Anna Schmidt zwróciła uwagę na cele Strategii Demograficznej.

Strategia jest wieloletnia, ponieważ zakładamy, że uda nam się osiągnąć współczynnik dzietności na poziomie 1,8%, a być może w wersji optymalnej na poziomie 2,1%, a więc wdrożyć mechanizm zastępowalności pokoleń – mówiła w Rzeszowie sekretarz stanu w MRPS.

Anna Schmidt zwróciła uwagę na potrzeby młodych osób, które rozważają założenie i powiększenie rodziny. Często wśród nich wskazywana jest chęć posiadania własnego lokum.

W ramach Strategii Demograficznej 2040 oraz Polskiego Ładu konsultujemy i wprowadzamy rozwiązania związane z mieszkalnictwem – to m. in.  Bon Mieszkaniowy, Mieszkanie Bez Wkładu, Dom Bez Formalności.

Wojewoda Ewa Leniart mówiła o potrzebie odwrócenia niekorzystnego trendu – starzejącego się społeczeństwa. Na Podkarpaciu ta potrzeba jest szczególnie widoczna, choć – jak zaznacza wojewoda – są pewne szanse na poprawę struktury.

Na Podkarpaciu obserwujemy wzrost ilości miejsc przedszkolnych. To oznacza pewną perspektywę zmanimy struktury demograficznej naszego społeczeństwa, bo pamiętamy że Podkarpacie jest tym województwem, w którym społeczeństwo się starzeje – mówiła Ewa Leniart.  

Wojewoda odniosła się także do konsultacji przeprowadzanych w gronie samorządowców.

Bardzo ważne jest to, aby polityka demograficzna uwzględniała uwarunkowania lokalne. Dlatego tak istotny jest głos samorządowców, ale także przedstawicieli organizacji społecznych – dodała.

Strategia Demograficzna 2040 koncentruje się na dzietności, ponieważ długofalowo jest to najlepszy sposób na przywrócenie korzystnej struktury demograficznej polskiego społeczeństwa. Dlatego strategicznym celem zaproponowanym przez autorów dokumentu jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Więcej na temat Strategii Demograficznej:

https://www.gov.pl/web/demografia/strategia

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×