Kongres został zorganizowany przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie i Podkarpackie Centrum Mediacji, przy współpracy Instytutu Badań Edukacyjnych. Jego cele to: prezentacja metod rozwiązywania sporów, wyposażenie mediatorów szkolnych i rówieśniczych w wiedzę na temat alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów, integracja środowiska mediatorów rówieśniczych, prezentacja dorobku szkolnych klubów mediatorów Rówieśniczych oraz promocja szkół, w których działają kluby mediatorów rówieśniczych.
– Nie ulega wątpliwości, jak istotną rolę pełnią mediacje w rozstrzyganiu sporów. Popularyzacja mediacji poprzez działalność mediatorów szkolnych i rówieśniczych z pewnością zaowocuje zwiększeniem liczby spraw kierowanych do mediacji, co pozytywnie wpłynie na atmosferę panującą w wielu szkołach. W związku z tym bardzo dziękuję organizatorom za pochylenie się – już kolejny raz – nad tymi ważnymi kwestiami. Za pokazywanie potencjału, jaki drzemie w tej metodzie rozwiązywania konfliktów także w grupach rówieśniczych. Z każdej, nawet bardzo trudnej konfliktowej sytuacji ostatecznie można wyjść w taki sposób, że nie ma przegranych, a są osoby, które wyciągają wnioski na przyszłość i też w jakimś zakresie mobilizują się do działania – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas otwarcia konferencji.
Program kongresu został podzielony na moduły dla uczniów, dyrektorów i nauczycieli. Oprócz prelekcji wygłoszonych przez przedstawicieli Sądu Rejonowego w Rzeszowie i Instytutu Badań Edukacyjnych, w ramach spotkania odbyły się warsztaty dla młodzieży, nauczycieli i prezentacje dobrych praktyk oraz quiz wiedzy o mediacjach.